Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adet döneminde karnımda sancı olmaya başladı. Bu ağrılar yüzünden yaşam kalitem düştü. Bu ağrıların sebebi başka bir şey olabilir mi? E.Ç./Kahramanmaraş

Kadınların yaklaşık yüzde 50'si, adet döneminde sancı ve kramptan şikayet eder. Bu sancılar; bele, kasıklara ve bacaklara yayılabilir.

UZMANA DANIŞIN
Ağrılarınız, sizi günlük işlerinizden alıkoyacak derecede fazlaysa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekebilir. Hekiminizin önereceği ilaçlarla ağrınızı kontrol altına alabilirsiniz. İlaçları, adetiniz başlamadan kullanırsanız daha da faydalı olacaktır. Adet dönemini ağrısız geçirmek istiyorsanız; karın bölgesine sıcak uygulama yapın ve sigarayı bırakın. Araştırmalar; Omega 3'ün yanı sıra, E ve B vitaminlerinin krampları azalttığını gösteriyor. Yaşadığınız ağrıların kaynağı , jinekolojik hastalıklar (endometriozis veya miyom gibi) da olabilir. Hastalık tedavi edilirse, ağrı da hafiflecektir.

Depresyonu egzersizle yenin

Depresyon tedavisi gördüm. Bu sırada eşimle ilişkimiz bozuldu. Ne yapmam gerekiyor? J.B./Edirne

Depresyon, libidoyu azaltabilir. Ayrıca depresyon ilaçları da libidoyu düşürebilir. Sizin durumunuzda öncelikle hangi şikayetin hayatınızı daha çok etkilediği incelenir. Gerekirse depresyon tedavisinde libidoyu en az olumsuz etkileyecek ilaçlar seçilir. İlişki çatışmaları, iletişim eksikliği ve libidoyu etkileyebilecek diğer faktörleri (hormonlar, yaşam tarzı gibi) unutmamak gerekir. Son dönemde yapılan araştırmalar; depresyon ilaçlarının libido üzerindeki etkisinin egzersiz yaparak azaltabileceğini göstermiştir. Bu nedenle haftada en az üç gün 30-60 dakika egzersiz yapmalısınız.

Şeker hastaları B vitamini almalı
Şeker hastası bir arkadaşım B vitamini takviyesi almış ve çok fayda görmüş. Ben de şeker hastasıyım, takviye almalı mıyım? K.Y./ Adana
B vitaminleri sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. B 12 eksikliğinde yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, bulantı gibi şikayetler meydana gelebilir. Ayrıca el ve ayakta uyuşma, karıncalanma ve kas güçsüzlüğü görülebilir. Bu durum özellikle diyabetik ayak gibi komplikasyonu olan şeker hastaları için ciddi bir risktir. Bu nedenle dönem dönem hekiminizin önereceği B vitamini testlerinizi yaptırın. Eğer vitamin eksikliği varsa, takviye tedaviler ile vitamin seviyesini dengeleyebilirsiniz

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN