Türkiye'nin en iyi haber sitesi
ÖNERİ-YORUM ŞEREF OĞUZ

Rusya’nın ilk sıfırdan havalimanını kurduk

Limak, Marashstroy ile birlikte inşa ettiği 222 milyon dolarlık Rostov Havalimanı’nın inşaatını tamamladı. SSCB’nin dağılmasından sonra sıfırdan yapılan ilk havalimanı aralıkta açılacak. Limanı yılda 10 milyon yolcu kullanacak

Limak, Rusya'da kurulu Türk şirketi Marashstroy ile birlikte inşa ettiği 222 milyon dolarlık Rostov Havalimanı inşaatını tamamladı. 1991'den sonra ülkede sıfırdan yapılan ilk havalimanı olan Rostov'un açılışının 9 Aralık'ta yapılması planlanıyor. Açılışa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılması bekleniyor.

YILDA 10 MİLYON YOLCU
Rusya'nın 2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak kentleri arasında yer alan Rostov'daki havalimanına 17-18. yüzyılda yaşamış Rus General Platov'un adının verildiğini anlatan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Bacaksız, "Terminal binası 51 bin metrekare ama ek binalarla birlikte 86 bin metrekarelik kapalı alan söz konusu" dedi. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de havalimanını idareye teslim ettikten sonra uluslararası sertifikasyonların alınacağını belirterek, "Burası sıfırdan yapıldı. O nedenle uluslararası kabul ve sertifikasyonları zaman alır. Ancak Aralıkta açmayı planlıyoruz. Havalimanı yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli planlandı. Ama bence yıllık yolcu geçişi 10 milyonu bulabilir" dedi.

TÜRK PERSONELi ETKİLEDİ
Limak Yatırım Holding Başkan Yardımcısı Bacaksız, Rusya ile yaşanan uçak krizi nedeniyle Rostov Havalimanı inşaatında çalışan Türk personel sayısının 300'lerde kaldığını belirterek, "Normalde Türk personel sayısı 600'ü aşabilirdi" diye konuştu.

"RUSYA'DA 820 MİLYON DOLARLIK İŞ ÜSTLENDİK'
Nihat Özdemir, Rostov Havalimanı dışında Rusya'da yürüttükleri projeleri de anlattı. Volgograd'da 9 bin metrekarelik uluslararası terminal projesini üstlendiklerini söyleyen Özdemir, "28 milyon dolarlık işi Nisan 2018'de teslim edeceğiz. Başkortostan'ın başkenti Ufa'da da 570 milyon dolarlık otoyol yapıyoruz. 12.5 kilometre uzunluğundaki yol Aralık 2021'de tamamlanacak. 3 projenin toplam parasal büyüklüğü 820 milyon dolar" diye konuştu. Özdemir, Ufa'daki otoyolun kilometre başına bedelinin 45.6 milyon dolar olduğunu belirterek, "Bunun nedeni şu: Ufa'daki otoyolda bin 249 metrelik tünel, 1.5 kilometrelik viyadük var. Otoyolu yapacağımız arazi şartları da kolay değil" değerlendirmesinde bulundu.

HAVALİMANINA KÖPEK EVİ
Rostov'daki havalimanında "Dog House" (Köpek Eğitim Merkezi) inşa ettiklerini de anlatan Özdemir, "Buradaki Köpek Eğitim Merkezi 1.5 milyon dolara mal oldu. Havalimanlarındaki güvenlik, uyuşturucu arama köpekleri buralarda eğitiliyor" dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA