Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mustafa Miyasoğlu, ülkemizde 'komple bir kültür adamı' sıfatını hak eden insanlardan biriydi. Uzun yıllar Mimar Sinan Üniversitesi'nde hocalık yaptı. Çok sayıda öğrenci yetiştirdi. O da tıpkı çok sevdiği Ahmet Midhat Efendi gibi genç yazar ve şairleri sürekli teşvik ederek onların daha çok yazmasını, üretmesini isterdi. Çalışkan ve üretken bir edebiyat ve düşünce adamıydı. Şiir, roman, hikaye, biyografi, deneme, inceleme ve tiyatro gibi edebiyatın pek çok türünde eserler verdi. Sayısız sempozyumda bildiriler sundu, seminerler verdi, anma toplantıları düzenledi. Aynı zamanda gazetelerde günlük yazılar kaleme aldı. Mahir Demir'in dediği gibi, bir yandan güncel meselelere dair fikirler ortaya koyarken bir yandan da İslam kültür ve medeniyetine ait metinleri görünür kılmaya çalışıyordu. Mustafa Miyasoğlu, derdi olan ve birşeyleri yetiştirmeye, kotarmaya, kurtarmaya çalışan bir münevver olarak yaşadı. Hemen bütün eserlerinde Türk-İslam kültürünü çıkış noktası alarak onun yeniden çiçek açması doğrultusunda eserler veren Miyasoğlu, kendisini İslam kültür ve medeniyetinin bir işçisi olarak görüyordu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN