Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kulüpler Birliği Başkanı Sepil, "Pandemi sonrası yeni bir transfer politikası oluşturmalıyız. Yabancı sayısının artık düşmesi şart" dedi. Galatasaray’ı temsil eden Abdurrahim Albayrak, “bu iş bir anda olmaz. kademeli kademeli olmalı” şeklinde görüş belirtti. Bazı kulüpler ise, "Gelirler bitti" 'ne giden takım alacağı paradan bize de pay versin" deyince kıyamet koptu

TFF ile Kulüpler Birliği önceki gün Riva'da 4 saat süren bir toplantı yaptı. Bazı kulüp temsilcileri bizzat yerinde, bazıları ise video konferans sistemi ile toplantıya katılım sağladılar. TFF ile masaya oturmadan önce de kulüpler kendi aralarında bir saat süren bir durum değerlendirmesi yaptı. İşte yaşananlar:

YABANCI DOSYASI RAFTAN İNDİ
Kulüpler Birliği Başkanı , mevkidaşlarına ve TFF'ye hitaben "Durumumuz sıkıntılı. Pandemi sonrası yeni bir transfer politikası çizmeliyiz. TFF yabancı dosyasını çalışmıştı. Gelin beraber tekrar üzerinden geçelim. Yabancı sayısı düşmeli" dedi. G.Saray 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak, bu durumun Avrupa'da haksız rekabete neden olduğunu söyleyip karşı çıktı. Bunun üzerine "Kademeli düşüş" görüşü geldi. Kulüpler ile TFF ortak bir yol arayacak. Konuşulan bir formül yok ama saha içindeki yabancı sayısının 7 ya da 8 olması gündemde.

AVRUPA'YA GİDEN BİZE PARA VERSİN!
Toplantıda Avrupa'da ülkemizi temsil edecek takımların UEFA'dan alacakları paranın tüm kulüplere bölüştürülmesi en çok ilgi çeken ve seslerin yükselmesine neden olan konu oldu. Bu konuyu gündeme getiren kulüplere, "Avrupa'da oynayacağım, ekstra efor sarf edeceğim üstüne parayı bölüşeceğim. Siz Avrupa'ya gitseniz bizimle bölüşecek misiniz?" sorusu yöneltildi. G.Saray 'nden bu sezon 40 milyon Euro civarında (Yaklaşık 300 milyon TL) parayı kasasına koymuştu

İSTANBUL ÇOK RİSKLİ KARADENİZ'E GELİN!
Uzun zamandır son 8 haftanın Antalya veya gibi tek bir şehirde oynanması tartışılıyordu. Hatta Gençlik ve 'nın bu konuyla ilgili çalışma yaptığı da gündeme gelmişti. Riva'daki zirvede G.Saray cephesi maçların İstanbul'da oynanmasını tekrar masaya koydu. Stat, konaklama ve idman sahası sorunu olmadığı belirtildi. Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "İstanbul virüsün en yaygın olduğu yer. O zaman gelin Trabzon, Rize, Giresun, Samsun ve Ordu'da oynayalım. Çok da tesis var" diyerek olayı başka bir noktaya taşıdı. Son sözü TFF, "İlk açıkladığımız gibi deplasmanlı olacak" diyerek söyledi.

THY SON 8 HAFTAYA SPONSOR OLSUN
12 Haziran'da başlayacak ligde kulüplerin deplasmanlara nasıl gideceği de çok tartışıldı. TFF ve Kulüpler Birliği'nin düşüncesi, "THY kalan 8 maç için ulaşım sponsoru olsun" şeklindeydi. TFF de önümüzdeki günlerde THY ile temasa geçerek bu konuyu görüşecek. Hedef her kulübün deplasmana özel uçakla maç günü gidip, dönmesi. Ancak bunun ekonomik boyutu ağır olduğu için kulüpler sponsor arıyor. THY'nin sponsorluğu bayramdan sonra yapılacak görüşmelerle netlik kazanacak.

21 TAKIMLA LİG BİTER Mİ!..
Toplantıda en ilgi çekici istek ise puan cetvelinde son 7 sırada yer alan takımların (Kayseri, Ankaragücü, Rize, Malatya, Konya, Kasımpaşa, G.Birliği) küme düşmenin kalkmasını istemesi oldu. Bu konuda dün itibariyle ıslak imzalı bir başvuru yoktu. Ancak bu fikir olumsuz karşılandı. TFF öneriyi imkansız bulurken, "O zaman ligi niye oynatıyoruz" görüşü hakim. Küme düşmenin kalkmasının gelecek sezon EURO 2021 planlarını sekteye uğratması nedeniyle de karşılığı yok. Çünkü 21 takımlı mücadelede ligin bitişi bile 1.5 ay uzayacak ve hazırlıkların geç başlamasına neden olacak.

140 HAKEM KAMPA!
MHK, top santraya konmadan 10 gün önce Süper Lig ve yardımcı hakem kadrosunu İstanbul'daki Futbol Federasyonu Riva Tesisleri'nde kampa alacak. Kampa 140 hakem katılacak. Bu konuda hazırlıklarını yapan MHK hakemleri fiziksel olarak maçlara hazırlayacak.

BÜTÜN KULÜPLER YABANCI CENNETİ
4 Büyükler başta olmak üzere Süper Lig ekiplerinin Euro ile ödeme yaptığı yabancı oyuncuların fazlalığı mali dengelerini de bozuyorYabancı sayıları da takımların artık en büyük sorunlarından. Başta 4 büyük kulüp olmak üzere tüm ekipler kadrolarındaki yabancı oyuncuların Euro üzerinden olan ücretleri nedeniyle de sıkıntılar yaşıyor. G.Saray 15'i kadrosunda, dördü de kiralık olmak üzere toplam 19 yabancısı ile öne çıkarken onu 15+3 kiralık oyuncu ile Başakşehir izliyor. Trabzonspor 12+2, Beşiktaş 13+3 ve F.Bahçe de 11'i kadrosunda biri de kiralık olmak üzere 12 yabancıya sahip. Salgın döneminde kasaları boşalan kulüpler bu isimlerle bir an önce yollarını ayırıp mali yükten kurtulmak istiyor.

BİR GÖRÜŞ: ÖMER ÜRÜNDÜL
Düşme kalkamaz
Kulüplerin ligin devamı için ortak görüş bildirmesini ve 'düşme kalksın' fikrini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Koronavirüs salgını nedeniyle, bütün dünyada dengeler altüst oldu. Tabi bu doğal olarak spora da yansıdı. Bazı ülkeler liglerini tescil ettiler. Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere de oynatmak istiyor. TFF de 12 Haziran'da başlatma kararı almıştı. TFF ile Kulüpler Birliği'nin yaptığı toplantıda bu konuda mutabakat sağlandı. Ancak ligler oynanacaksa kesinlikle eski statüde devam etmeli. Yani hem şampiyon, hem de küme düşenler belli olmalı. Ama lig başlayamaz ise doğal olarak zaten küme düşme devreye girmeyecektir. Ama TFF 1. Lig de tescil edilerek Süper Lig'e gelecek takımlar da açıklanmalı. Sonuçta onların da Süper lig yolunda ciddi emekleri var.
Bu koşullarda önümüzdeki sezon için Süper Lig'in başlama tarihini de 21 takıma göre düzenlersin. Liglerin de 1.5 ay uzayacağını düşünürsek EURO 2021 hazırlıkları da etkilenmez…
Ama hem oynatılsın hem de düşme olmasın dersen takvim daralacaktır. Bu da EURO 2021 hazırlıklarını fazlasıyla etkileyecektir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA