Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar koruma altına alınıyor

Giriş Tarihi: 17.7.2013 11:40

' Ulusal Eylem Planı Projesi' ile sayıları azalan turnaları koruma altına alıyor.

' Ulusal Eylem Planı Projesi' çerçevesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ile Doğa Araştırmaları Derneği (DAD) arasında işbirliği protokolü imzalandı ve ulusal bir eylem planı hazırlıklarına başlandı.

Bu yıl sonuna kadar tamamlanacak proje ile sayıları azalan turnaların Türkiye'deki nüfusunun ve yaşam alanlarının korunması için yönetim araçları ve koşulları geliştirilecek.

ANA HEDEF TÜRKİYE'DEKİ TURNA NÜFUSUNUN KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİ
Protokol gereği hazırlanacak 'Turna Ulusal Eylem Planı Projesi'nin bütün taraflarca benimsenmesi ve projede sorumluluk üstlenmelerini sağlamak için planlama sürecine ilgili bütün tarafların aktif katılımı sağlanacak. Bu şartlarda hazırlanacak Turna Ulusal Eylem Planı'nın ana hedefi ise Türkiye'deki turna nüfusunun korunması ve geliştirilmesi olacak.

Ayrıca, eylem planı uygulama koşullarının oluşturulması için taraflar arasında etkin bir iletişim ağı oluşturulacak. Uygulamaları izlemek, değerlendirmek ve olası sorunlara müdahale etmek amacıyla ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan 'Turna Ulusal Eylem Planı İzleme Komitesi' de kurulacak.

TÜRKİYE, TURNALARIN HEM ÜREDİĞİ HEM DE KIŞLADIĞI NADİR ÜLKELERDEN
Turnanın hem ürediği, hem de kışladığı nadir ülkelerden biri olan Türkiye'de, bugüne kadar turnaların 38 alanda ürediklerine dair kayıtlar bulunuyor. 1998 yılında Türkiye'de üreyen nüfusun 190-270 çift olduğu tahmin ediliyordu. Ancak zaman içerisinde üreme alanları ciddi tahribatlara uğradığından sayının günümüzde çok daha düşük olduğu ve turna nüfusunun yüzde 31-50 azalma eğiliminde olduğu biliniyor.

'TURNA EYLEM PLANI DİĞER KUŞ TÜRLERİ İÇİN MODEL OLACAK'
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamayla, 'Türkiye'de hızla azalan veya nesilleri dünya çapında tehdit ve tehlike altında olan diğer kuş türleri için yine model olacak proje sonucunda ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla, yurt dışındaki ve yurt içindeki deneyimlerden yararlanılarak 'Turna Ulusal Eylem Planı Kitabı' ve 'Tür Eylem Planı Rehberi' hazırlanacak' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turnalar koruma altına alınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN