Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Yalova Valisine Protesto

Giriş Tarihi: 5.4.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun incelemelerde bulunmak için üzere gittiği okulda kıyafetlerini beğenmediği için azarlayıp sınıftan kovduğu ileri sürülen öğretmenin bir süre sonra kalp krizinden ölmesi ’da protesto edildi.
Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun geçtiğimiz hafta incelemelerde bulunmak için gittiği Termal Fen Lisesi’nde, Eğitim Sen üyesi matematik öğretmeni Halil Serkan Öz, sendikanın 1 günlük tek tipi takım elbise kıyafetini protesto etmek için serbest kıyafetle okula gitti. Vali Cebiroğlu da tesadüfen Öz’ün sınıfına girdi. Vali Cebiroğlu kıyafetlerini beğenmediği için öğretmeni azarlayarak sınıftan kovdu.
Olaydan yaklaşık bir hafta sonra öğretmen Halil Serkan Öz için sendika ’Saygı Yürüyüşü’ düzenledi. Bu yürüyüşte öğretmen Öz kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Bunun üzerine sendika üyeleri Öz’ün valinin azarını kendine yediremeyerek girdiği stresten dolayı kalp krizi geçirerek öldüğünü ileri sürdü.
Bugün bu ölümü protesto etmek için Eğitim Sen’e üye öğretmenler de İnönü Parkı’nda bir eylem gerçekleştirdi. Eylem başlar başlamaz eline mikrofonu alan bir öğretmen, "Bizim orada bir deyim var ’vali olmuşsun ama adam olamamışsın’ diye. Bu ülkenin valileri emekçi öğretmenlerin ölümüne neden oluyor. Takım elbiseyle adam olunmaz. Öğretmen özel kıyafet eylemi yaptığı içi azar işitip hayatını kaybetti" demesi dikkat çekti.
Öğretmenin açıklamasının ardından konuşan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, bu ölümün sorumluları ceza alana kadar peşini bırakmayacaklarını, yarın da öğretmenlerin protesto amaçlı derslerin ilk saatine girmeyeceklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana’da Yalova Valisine Protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN