Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dikkat! Ölümcül hastalık Koah

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Toprak, Koah hastalığının ölüm nedenleri arasında 4. sırada olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Evren Toprak, Türkiye'de, toplumda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) olduğunu, bu hastalardan sadece birinin doktora başvurmuş bulunduğunu ve doğru tanı aldığını, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bininin kendisinde hastalık olduğunu bildiğini vurguladı.

İLERLEYEN HASTALIK

KOAH'ın, nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan, ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Uzman Dr. Evren Toprak, ''KOAH hastalığı özellikle sigara içen kişilerde, bazı mesleklerde karşılaşılan toz, duman, evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması ile akciğerlerde bir çeşit iltihap oluşturarak, akciğerlerin olduğundan daha erken yaşlanmasına neden olur'' dedi. Erken tanı ile hastanın yaşam kalitesinin arttırılabileceğini söyleyen Uzm.Dr. Evren Toprak, hastalığın ilerlemiş olduğu olgularda uzun süren öksürük, balgam ve özellikle yürüyüş ve yokuş tırmanmakla oluşan nefes darlığının en sık görünen yakınmalar olduğunu bildirdi. Öte yandan erken evrelerde hiçbir yakınma gelişmeyebileceğini de vurgulayan Toprak, "Bu nedenle 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da sosyal ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp nefes ölçüm testini yaptırması gerekmektedir'' diye konuştu.

SİGARAYI HEMEN BIRAKMALISINIZ
Hastalığın tedavisinde özellikle dikkat edilmesi gerekenleri aktaran Uzm. Dr. Evren Toprak, "Sigaranın bıraktırılması, çevresel ve mesleki sigaraya maruz kalmanın kontrolü, uzun süreli tedavi, ani başlayan atakların tedavisidir. KOAH'ı kontrol altına almak ve daha sağlıklı bir yaşam için anahtarlar, doğru beslenme, doktor kontrolünde yapılacak düzenli bir egzersiz programı, düzenli uyku ve sigaradan uzak ortamlardır'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat! Ölümcül hastalık Koah
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN