Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alanya sahili talan ediliyor

Alanya'da SİT alanı olan sahile yapılan büfelerin amacı dışına taşmasına Kaymakamlık 'Dur' dedi. Ancak yıkım kararına rağmen Demirtaş Belediyesi ise duruma göz yumuyor

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Turizm sezonunun açılması ile birlikte Antalya'da sahil işgalleri ve büfe adı altında yapılan restoranların tartışması tekrar gündeme geldi. Alanya'nın Demirtaş beldesinde belediye tarafından 3. Derece Doğal SİT alanı olan sahil bandında açılan ihale sonucu sahile yapılan büfe tartışmalara yol açtı.

BÜFE YERİ AŞILDI

Demirtaş Belediyesi alınan iznin ardından 4 adet büfe yeri ihale ederek 10 yıl süreyle kiraya verdi. Büfe yerini kiralayan Emrah Rende isimli işletmecinin 6 metrekarelik büfe yerine sahilde gölgelik, duş, tuvalet, gölgelik ve yeşil alan olmak üzere toplam 3 bin metre karelik alanı işgal etmesi üzerine 17 Eylül 2011'de bir vatandaş sahilin amacı dışında kullanıldığını belirterek Alanya Kaymakamlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne şikayetçi oldu.

İNCELEME YAPILDI
Kaymakamlık ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, şikayet üzerine söz konusu alanda inceleme yaptı. Yapılan çifte inceleme sonunda Demirtaş Belediyesi tarafından kiraya verilen 2 numaralı büfe yerinde 6 metrekarelik büfe, 74 ve 25'er metrekarelik iki ayrı gölgelik ve 2 bin 903 metrekarelik kısmını da yeşil alan yaparak protokolü ihlal ettiği belirlendi. İnceleme raporunda, sahile sadece 6 metrekarelik büfe yeri, tuvalet duş, soyunma kabini ve ihtiyaç duygulan mevzuata uygun gölgelik yapılabileceği ifade edilerek, tecavüz edilen alanın devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğuna vurgu yapılıp yerin mevcut haliyle Alanya Milli Emlak Müdürlüğü'ne iade edilmesi istendi.

TAŞLARLA ÇEVİRDİ

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün incelemesinde ise işletmenin (kanuna aykırı ve izinsiz olarak) belirtilen ölçülerin çok üzerinde genişletildiğine kumsalın vatandaşların kullanımını engelleyecek şekilde deniz taşlarından yapılan duvarlarla çevrildiğine ve tahrip edilip doldurulduğu belirtildi. Alanya Kaymakamlığı'nın "iade" kararına rağmen sahilde yapılaşmanın devam etmesine Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir tepki gösterdi. Özdemir, "Derhal inceleme başlatacağım. Gereği yapılan bir alan için çalışmaların sürdürülmesi büyük suç. Ceza uygulaması ağır olur'' dedi.

İZİNLİ VE ONAYLI
Demirtaş Belediye Başkanı Mustafa Aras ise konuyla ilgili ilginç savunma yaptı. Aras, "Orası izinli ve onaylı bir büfe. Sadece Emrah Rende adlı şahıs kullanım alanını fazla çıktığını gördük. Bizde bunla ilgili gerekli çalışmayı başlattık. Kaymakamlık ise o fazla çıkılan yerlerin kullanımını men etti. Biz de kendisine bu konuda tebliğde bulunduk" dedi. Bu arada, sahilde restorana dönüştürülen hatta iki katlı bina yapan başka büfelerin olması da dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya sahili talan ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN