Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Alanyalılardan barışa tam destek

Türkiye'de en çok yerleşik yabancının yaşadığı Alanya'da Yabancılar Meclisi çözüm sürecine 'Biz de anneyiz, artık analar ağlamasın' diyerek destek verdi

Giriş Tarihi: 29.4.2013
49 ülkeden, 22 bin 366 yerleşik yabancının yaşadığı Alanya'da Yabancılar Meclisi komisyon üyeleri ile dernek başkanları hükümetin başlattığı çözüm sürecini değerlendirdi. Çoğunluğu kadınlardan oluşan komisyon üyeleri "Biz Türkiye'de yaşamaktan çok mutluyuz ve huzurluyuz. Savaş bitsin barış sağlansın. Bizler de anneyiz. Artık analar ağlamasın" mesajını verdi.

SULH KONUŞARAK SAĞLANIR

Alanya Danimarkalılar Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Rozila Bruun- Andersen, "Savaş insanları mutsuzluğa iter. 30 yıldır Türkiye'de süregelen bu trajik durumun maalesef bu şekilde devam etmesi inşallah devletin inisiyatif almasıyla noktalanır ve barış sağlanır. Demokraside silahlarla değil konuşarak sulh sağlanır. Bu da en doğru yoldur" dedi.

FRANSA'YI DA ETKİLEYECEK

Fransız ve Alman vatandaşı Christine Yasfan, Bu durumun Fransa'yı da etkileyeceğini vurgulayarak, "Çünkü bundan birkaç ay önce Fransa'da da PKK'nın bir terörü söz konusuydu. Barış çok önemli bir barış olacaktır. Yapılan iyi bir hareket ve bunu destekliyorum. Terörün bitmesi ve barışın gelmesi lazım. Barı�� olursa hepimiz mutlu olacağız. Hepimiz için barış tek çözüm yoludur" diye konuştu.

DOSTLUK İÇİNDEYİZ

Türk Alman Dostluk Derneği (Hür-Türk) temsilcisi Hülya Eryılmaz savaş olduğu sürece daima kaybedenler olacağını ve hiçbir zaman kazanan olmadığını hatırlatarak "Bizler yeri geldiğinde ekmeğimizi savaş esnasında düşmanlarımızla bile paylaşmışızdır. Alanya'da olduğu gibi biz başka ülkelerle dostluk içerisinde yaşıyoruz. Bunu da bütün Türkiye'ye değil, bütün dünyaya en kısa zamanda yansıtmayı diliyorum" dedi.

DİĞER ÜLKELER

Alman meclis üyesi Ines Goldstein ise, "Umut ediyorum ki barış sağlanır. Sonuca gelinmesini umuyorum fakat tek taraflı değil de diğer ülkelerle birlik olarak bu sorunun çözülmesi taraftarıyım. Birlikten güç doğuyor" diye konuştu. Alanya Norveçliler Derneği Başkanı Vigdis Wick Lorentzen, yıllardır demokratik bir ülkede bulunduğunu belirterek, "Demokrasinin kurallarına göre yaşıyorum. Bir Norveçli olarak barışın Türkiye'ye gelmesi adına çok mutluyum" dedi.

TERÖRÜ BİLİYORUM
İrlandalı üye Margaret Morey, yıllardır İrlanda'daki terör içerisinde barış umuduyla yaşadığının altını çizerek, "Terörün ne olduğunu biliyorum. 10 senedir emniyetli ve huzurlu bir şekilde Türkiye'de yaşıyorum. Kadınların da orada rolü olması gerekir. Kadınlar her ülkenin annesidir. Bu konuyu duyduğumda İrlandalı bir anne olarak çok mutlu oldum. Barışın gelmesi bizleri de çok mutlu eder" dedi. Meclisin İngiliz üyesi Margaret Brown, barış için sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde çok çaba sarf edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Ne olursa olsun barış için birlik olmalıyız. Ben torunumun yeğenini uyuşturucu yüzünden kaybeden bir aileyim, onun ne olduğunu bilirim. Türkiye'ye barış gelmesi, ardından narkotik ticaretinin de nokta bulacak olması beni bir İngiliz vatandaşı olarak farklı bir şekilde mutlu ediyor" dedi.

DİĞER PARTİLER

Türk asıllı Alman İsa Sarcıhan ise diğer partilerin de sürece destek vermesini isteyerek "En azından engel olmamalarını istiyorum" dedi. Alanya Turkish Magazin Dergisi sahibi Alman Martina Yaman da barış görüşmelerini büyük bir şans olarak değerlendirerek, "Ben bir anne olarak barışı gönülden destekliyorum" dedi. Bir diğer İngiliz Sue Hewitt ise "Savaş iyi bir şey değil Türkiye'de de barışın sağlanmasını istiyorum" dedi.

DİNİMİZDE BARIŞ

Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, İllaki Türk ya da Kürt vatandaşı olmak gerekmediğini belirterek "Dinimizde de barışı yaşamak lazım. Kendi üyelerime tek tek teşekkür ediyorum fikirlerini demokratik ortamda söyledikleri için ve böyle bir ortamda bulunduğumu için de çok mutluyum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Alanyalılardan barışa tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN