Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitim gönüllülerinin baştan yarattığı okul

Fiziki şartlarından akademik başarıya kadar çok kötü durumdaki Kocademir Ortaokulu'na el atan hayırseverler ve azimli yönetici kadrosu, tek yürek olmanın meyvelerini gururla alıyor

Giriş Tarihi: 14.11.2013
Antalya'nın en elit mahallesi Şirinyalı'nın ortasındaki Kocademir Ortaokulu, azimli yönetici kadrosu, hayırseverler, eğitime katkı koymaya gönüllü velilerin el birliği yapmasıyla küllerinden doğdu. Fiziki yapısından akademik ve sosyal başarılara kadar çok kötü durumdaki okul, eğitime adanmışların bir araya gelmesiyle kötü şöhretinden arındı.

TUVALETLER MİKROP YUVASIYDI

1972 yılında 8 derslikli ilkokul olarak hizmete giren okulun tuvaletleri, simsiyah merdivenleri temizlikten bihaber, duvarları yıkık, saksılarının altında haşerelerin yuvalandığı bir yerdi. Kütüphanesi ya da fen laboratuvarı gibi alanları da yoktu. Akademik başarısının durumu da sınavla alınan liselere öğrencilerinin en fazla yüzde 40'ını göndermesiyle ölçülüyordu.

STRATEJİK PLAN

Okula 2007 yılında atanan yönetici kadrosu, milli eğitim müdürlüklerinde bile olmayan 'Stratejik plan ekibi' kurdu ve 5 yıllık iyileşme sürecini içeren yol haritası belirledi. İlk iş, öğrenci ve öğretmenlerin sağlığını tehlikeye atan temizlik durumunu düzeltmek oldu. Sıdıka Nalbant adlı hayırsever, okul çitlerini yeniledi, dışarıdaki pis durumdaki tuvaletleri içeri aldırdı. Çeşitli hayırseverlerin katkısıyla dış ve iç cephe yenilendi, bina eteklerine mermer koyuldu, cam ve çerçeve değişti, kantin yenilendi. Milli Eğitim Müdürlüğü de çatıyı yeniledi. Böylece binanın ana iskeleti dışında hemen her şeyi değişti.

İLK İŞ EK BİNA OLDU
Bunlar yapılırken, bir yandan da yetersiz derslik sayısının nasıl arttırılacağına bakıldı. Bir kısmı bol hissedarlı okul bahçesine yeni bir ek bina yapılması kararlaştırıldı. Hissedarlarla ilgili sorun Muratpaşa Belediyesi'nin girişimiyle çözüldü. Arsa sorununu çözen okul yönetimi ek bina yaptırmak isteğini Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdi. Müdürlük ek binanın kermeslerden elde edilecek gelirlerle yapılabileceğine inanmasa da kabul etti. Kaba inşaat, yaklaşık 280 bin TL'ye 2.5 ayda bitirilip Milli Eğitim'e teslim edildi. Binanın kalanını ihalede, projesini çizmiş olan hayırseverlerden Osman Ünlü en düşük fiyatı vererek 6 aylık çalışma sonunda bitirdi.

BAŞARI ORANI YÜZDE 94'E ÇIKTI
Yokluklar içinde okulu yönetmekle meşgulken bir de inşaat işlerine el atan yönetim, bir yandan da akademik başarıyı arttırmak için çalıştı. Sonuçta 2011 yılında seçmeli liselere yüzde 40- 45 oranında öğrenci gönderen okul, 2012 yılında bu oranı yüzde 60'a, 2013 yılında ise yüzde 94'e çıkardı.

İŞTE HAYIRSEVERLER
Okulun yeni binasının yapımına Fatih Doğaner, Sıdıka Nalbant, Ahmet Doğaner, Mehmet Bozkan, Ramazan Savaş, Nüket Ulagay, Osman Ulagay, Tarık Duru, Kenan Tuncer, Osman Ünlü, Tarkan Vardaryılmaz, Mehmet Yıldırım, Abdülkadir Kaya, Feride Gökkaya, Yusuf Efe, Alces Alüminyum, Hülya Köleoğlu, Süleyman Yılmaz, Nimet Yıldırım, Çetinhan Elektrik, Mehmet ve Hüseyin Yıldırım, Muratpaşa Belediyesi ve öğrenci velileri parasal yardımda bulundu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim gönüllülerinin baştan yarattığı okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN