Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Yoldan çıkanlar

Giriş Tarihi: 27.1.2014
Siyasette 'kazanmak için her yol mubahtır' anlayışını bir türlü kabullenmemişimdir.
Çünkü, işin içine 'her yol' girince çıkmaz sokağa da sapabilirsiniz.
Kazanmak için çıktığınız yolda bir anda çaresiz kalıp, duvara toslamak olasıdır, mümkündür. Siyasi hayatın sona ermesi söz konusudur.
Yine, siyasette 'ben olmazsam kimse olmasın' düşüncesine sahip olanlara da katılmam. Siyasetin dışında bir tutumdur. 'Biz' anlayışı ile hareket etmeyenlerin sonunda yalnız başına kaldıklarının örnekleri siyaset mezarlıklarında görülmektedir.
Siyasete bir takım oyunu, ekip işi olarak bakarım. 'Lider' olgusunun gereğine inanırım.
Lidersiz siyaset yapılamayacağını sonuna kadar savunurum.
Liderin önderliğinde yola çıkanların, şartlar ne olursa olsun, mücadeleden vazgeçmelerini, küsmelerini, saf değiştirmelerini bir kimlik ve kişilik sorunu olarak değerlendiririm.
Yerel seçimler yaklaştıkça da bu tür davranışların tezahür ettiğine şahit oluyoruz.
Herhangi bir yerden aday olamayanların veya seçilemeyenlerin, parti değiştirdiklerini görüyoruz.
Yıllarca inandıkları, uğruna emek verdikleri değerleri bir anda yok sayanlar ile karşı karşıya kalıyoruz.
Aynı çatı altında bir yola baş koyanların hepsinin birbirlerini sevmesi mümkün değildir. Muhakkak arada birbirlerinden hoşlanmayanlar, hatta birbirlerini çekemeyenler olacaktır. Ancak bu liderin çizdiği yoldan çıkmayı gerektirmez. Eğer inanmış isen sonuna kadar dava için ne gerekiyorsa yaparsın, fedakarlıkta bulunma erdemini gösterirsin. Neticede, gemiyi terk eden değil, gemiye sahip olduğun bir şekilde ortaya çıkar. Siyasete uzun vadeli ve meşakkatli bir yol olarak bakıyorsanız, muhakkak bir gün bu davranışın bedeli sizi bulur. Benim siyasi anlayışım budur.
Şimdi, Antalya'da partilerde bu durumlar söz konusu… Bir aday adayı, aday gösterilmeyince basıyor istifayı, arkasından rakip bir partinin adayının yanında soluğu alıyor.
Bu arkadaşlara bir çift lafım olacak… Demek ki bugüne kadar parti kisvesi altında kişisel ikbal beklentileriniz ağır basmış. Siyaseti sadece kendiniz için yapmışınız.
Bir anlamda yola çıktıklarınıza, liderinize bir maske ile görünmüşünüz.
Açıkçası onları aldatmışınız. Makam ve mevki hırsının kurbanı olmuşsunuz.
Şunu iyice anlayınız ki siyasetin etiği sizin gibileri kaldırmaz. Bugün mensubu olduğunuz partiyi inkarınız hiçbir zaman peşinizi bırakmaz. 'Her yol mubah' anlayışınız sizi bir kez çıkmaz sokağa sokmuştur. Artık ne yaparsanız yapın, geri dönüşünüzde bütün yollar size kapalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Yoldan çıkanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN