Sülük tedavisi öldürebilir

Halk arasında da sıklıkla uygulanan sülük tedavisinin güzellik merkezlerine taşındığını belirten Güzellik Koçu Filiz Gezmez, bu konuda en ufak hatanın ölüme sebebiyet vereceğini söyledi

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Sülük tedavisi öldürebilir
Geçmişte halk arasında sıklıkla uygulanan sülük tedavisinin günümüzde güzellik merkezlerine de taşındığını söyleyen Güzellik Koçu Filiz Gezmez, bilinçsiz uygulamaların önemli sağlık sorunlarına yol açacağını ifade etti. Antalya'daki birçok merkezde anti-aging amaçlı uygulamalarda sülük kullanıldığını aktaran Gezmez, hayvandan mikrop kapılması halinde ölümle sonuçlanacak sağlık sorunları yaşanabileceğini belirtti.

MÜFREDAT DEĞİŞTİ

Sülük tedavisinin Rusya kökenli bir uygulama olduğunu söyleyen Gezmez, "Eski dönemlerde halk arasında sıklıkla görülen bir uygulama. Kirli kanın vücuttan atılması için yapılıyor. Fakat yeni mevzuata göre böyle bir şeyin güzellik merkezlerinde yapılması kesinlikle yasak. Sadece geçmiş dönemlerde bu uygulamayı yapmak için sertifika alanlar yapabilecek, yeni dönemde ise sadece doktorlar" dedi. Sülüğün vücudun yanlış bir yerini ısırması halinde çok önemli sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğini anlatan Gezmez, "Varis ve damar patlaması gibi olayların yaşanması muhtemel. Sülük ana damarı ısırır ve patlatırsa ölüme dahi sebebiyet verebilir. Bu tür olası acil durumlar için mutlaka bir müdahale odası olmalı. Bu muhakkak klinikte yapılması gereken bir uygulama" ifadelerini kullandı.

MİKROP KONTROLÜ
Sülükten bulaşabilecek mikropların da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olduğunu vurgulayan Gezmez, "En önemlisi ise bu işlemde kullanılan sülüğün nereden temin edildiği. Mikrop olup olmadığı muhakkak araştırılmalı. Belediye İş Hanı'nın altında herkesin gayet kolay elde edebileceği şekilde satılıyor. Ama o sülüğün bünyesinde mikrop varsa uygulama sırasında hayvandaki mikrop kesinlikle insana geçecek ve sağlık sorunlarına neden olacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sülük tedavisi öldürebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN