Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sis kader değiştirdi

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Sis kader değiştirdi

Antalya'nın Kaş İlçesi'ne bağlı denizden 250 metre yükseklikteki 3 mahallede yılın büyük bölümünde etkili olan sis, seracılığın gelişmesini sağladı ve tersine göçe neden oldu

Antalya'nın ilçesi Kaş'a bağlı Kasaba, Dirgenler ve Karadağ mahallelerinin bulunduğu yaklaşık 40 bin dekarlık dört tarafı kapalı çanak şeklindeki ovada, yılın 6 ayı sisli hava etkili oluyor. Kış günlerinde gün boyu etkili olan ve halk arasında 'kara duman' olarak bilinen sis, bölgeden geçenlerde güneşin doğmadığı hissine neden oluyor. Bölge halkı ise eskiden şikayet ettiği sisten şimdi ekmek parası kazanıyor. Kış aylarında sisin hava sıcaklığını 4-5 derece yükselttiğini belirleyen mahalleli, seracılığa başladı. Demre İlçesi'ne seracılık yapmaya giden birçok aile de bu sayede topraklarına dönmeye başladı.

'BİZ BUNU ÇOK SEVİYORUZ'
KAŞ İlçesi'ne bağlı Kasaba Mahallesi Muhtarı Mustafa Özen, mahallelerinde önceden seracılık yapılmadığını belirterek şöyle dedi: "Bu sisin hava sıcaklığını 4-5 derece yükselttiği fark edilince, dışarıya giden insanlarımız döndü. Sis sayesinde seracılıkta büyük gelişme oldu. Sulama suyu sorunumuz çözüldüğü takdirde gördüğünüz 40 bin dönüm arazide insanlarımız seracılık ve meyvecilik yaparak, büyük bir gelire kavuşacak. Devletimize de büyük katkı sağlayacak." Kasaba'ya geri dönerek seracılığa başlayan Mehmet Ali Deveci de, "Bu sis kışın Kasaba'da hava sıcaklığını belirgin seviyede yükseltiyor. Bu sayede burada seracılık yapıyoruz. Burada nem çok olduğu için dünyanın en güzel kapya biberi de burada yetişiyor. Biz bu sisi seviyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sis kader değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN