Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya-Konya şimdi daha yakın

Antalya-Konya arasındaki mesafeyi 50 kilometre kısaltacak olan Kuşyuvası Yolu, Nisan ayında açılacak

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Antalya-Konya şimdi daha yakın
Hem Antalyalıların hem de Konyalıların uzun süredir özlemle beklediği Kuşyuvası Yolu büyük ölçüde tamamlandı. İki şehri birbirine bağlayacak en kısa güzergah olan yolun Nisan ayında açılacağı bildirildi. Yol yapım çalışmaları hakkında bilgi veren Karayolları 13'üncü Bölge Müdürü Şenol Altıok, "Kuşyuvası Yolu, Alanya'nın çıkışından Hadim'e oradan da Bozkır üzerinden Konya'ya bağlanan bir güzergah. Konya'dan Gazipaşa'ya gelmek isteyenlerin kullanabileceği en kısa yol burası. Güzergaha bağlı olarak Konya- Antalya arasını yaklaşık 50 kilometre kısaltıyor" dedi.

NİSAN'DA AÇILIYOR

Yaklaşık 7 buçuk kilometrelik güzergah içerisinde 5 adet tünel olduğunu belirten Altıok, "2 bin 700 metre uzunluğundaki tünellerde kazı çalışmaları tamamlandı. 3 tanesinin betonlama çalışmaları bitti, diğer 2'sinde devam ediyor. Burada aydınlatma ve havalandırma işlerinin birlikte yapılması kararlaştırıldı. Bu işlemlerin de tamamlanmasıyla birlikte Nisan ayı içerisinde burayı ulaşıma açmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

PROJE 3 ETAPTAN OLUŞUYOR

Kuşyuvası Yolu'nun 3 etaptan oluşan bir proje olduğunu hatırlatan Altıok, "Birinci kısımda 8 tane 9 bin metre uzunluğunda, ikinci kısımda yapımı tamamlanmakta olan 5 tane 2 bin 700 metre uzunluğunda, 3'üncü kısımda ise 4 tane 3 bin 600 metre uzunluğunda tünel olacak. Yani 65 kilometre üzerine yapılacak toplam 17 tünelin uzunluğu 15 buçuk kilometreyi bulacak. Konya'dan çıkanlar Hadim ayrımına kadar bölünmüş yol ile gelecek daha sonra ise birinci sınıf yol üzerinden Alanya'ya ulaşacak. 3'üncü kısmın proje maliyeti 150 milyon lira, birinci kısım en az 300 milyon lira. 65 kilometrenin toplam maliyeti ise 500 milyon lira" ifadelerini kullandı.

ALANYA'DAN YAYLALARA

Kuşyuvası'nın yanı sıra Alanya'nın yaylaları ile bağlantılarını kolaylaştıracak başka projelerin de sürdüğünü söyleyen Altıok, "Alacabelde'de büyük bir tünel ve bölünmüş yol olacak ve burası ana aksımız olacak. Ayrıca burası Konya-Gazipaşa istikametindeki trafiğin direkt geliş için kullanacağı bir güzergah. Buranın 65 kilometrelik bölümü 13'üncü Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda. Bu mesafenin de önemli bir bölümü Antalya ili sınırlarında kalıyor. Burası aynı zamanda Alanya'nın yaylalarını da kapsıyor. Alanya'dan yaylalara gidenler için de çok rahat ulaşım sağlamış olacak hem de Konya- Alanya arasında bir bağlantı sağlanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya-Konya şimdi daha yakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN