Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekdağ'da 2.1 milyon liralık batık çıktı

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinden EKDAĞ, kurumun zarara uğratıldığı gerekçesiyle Mustafa Akaydın döneminin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 1.7.2015
Ekdağ'da 2.1 milyon liralık batık çıktı
Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden EKDAĞ A.Ş'de Menderes Türel'in başkanlık koltuğuna oturmasıyla yönetimi devralan Murtaza Tamyürek, Mustafa Akaydın döneminin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun gerekçesi ise şirketin zarara uğratılması.

AKSAV ZARARI 1.6 MİLYON LİRA

EKDAĞ'ın yeni yöneticileri şirketin, borç batağı içinde olan ve 2014 Mayıs ayında yapılan olağanüstü genel kurulda yönetimine kimse talip olmayınca tasfiye sürecine giren AKSAV'a 800 bin lira borç verdiğini ve ayrıca 200 bin lira tutarında reklam sponsorluğu yaptığını tespit etti. Suç duyurusunda, şirketin yanlış kararlar nedeniyle 1 milyon liralık zarara uğratıldığı iddia ediliyor. Aynı zamanda EKDAĞ'ın kiracısı olan AKSAV'ın 600 bin liralık kira borcu da bulunuyor. Bununla birlikte toplam zarar 1.6 milyon lirayı buluyor. Sayıştay'ın da önceki yönetiminin işlemlerini soruşturduğu EKDAĞ'da CHP'li Mustafa Akaydın'ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Mesut Kılcı ve Emrah Uysal görev yapmıştı.

500 BİN LİRA DAHA BATIK

EKDAĞ'daki sıkıntı bunlarla da sınırlı değil. EKDAĞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Tamyürek, görevi devraldıkları zaman karşılaştıkları tabloyu şöyle anlattı: "Görevi devraldığımız zaman bize bağlı olan kiracılar, kiralarını ödememişlerdi. Devralınca tüm kiracıları çağırdık, tek tek konuştuk. Belirli bir prosedüre bağladık, herkes borçlarını ödedi." Göreve geldiklerinde 2.5 milyon liranın üzerinde alacakları olduğunu anlatan Tamyürek, "Bu paranın yaklaşık 500 bin liralık bölümü batak. Yani borçlular bırakıp gitmiş, kendilerine ulaşılamıyor. Bugüne kadar 1.5 milyon lira kurtardık" dedi. Önceki dönemde EKDAĞ'da alacaklar tahsil edilmediği gibi şirketin de borç batağı içerisinde olduğunu ifade eden Tamyürek, "İşçilerin ücretleri ödenmemişti. SGK ve vergi borçları vardı. Borç batağı içerisindeydi. Toplam borç 2 milyon liranın üzerindeydi. Borcun çok büyük bölümünü ödedik" diye konuştu. Sanayide esnafa bile borç yapıldığını anlatan Tamyürek, "Sanayide esnaftan demir, alüminyum gibi malzemeler alınmış. Onlar bile ödenmemiş. Esnafa 200 bin liranın üzerinde borç vardı. Onu da ödedik" dedi.

ATÖLYE KAPATILMIŞTI

Murtaza Tamyürek, göreve geldiklerinde Boğaçayı'nda EKDAĞ'a bağlı olan atölyenin de Akaydın döneminde kapatıldığını gördüklerini aktardı. Yönetimi devralmalarıyla atölyeyi tekrar faaliyete geçirdiklerini belirten Tamyürek, banklar, otobüs durakları, büfeler gibi şehir mobilyaları üretilen atölyenin şimdi tüm yoğunluğuyla çalışmaya başladığını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekdağ'da 2.1 milyon liralık batık çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN