Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukları vuran el ayak hastalığı

Giriş Tarihi: 22.8.2015
Çocukları vuran el ayak hastalığı
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nde görevli Uzman Dr. Burak Çakçak, 10 yaşından küçük çocuklarda el, ayak ve ağız hastalığı uyarısında bulundu. Çakçak, hastalığın genellikle bebek ve 10 yaşın altındaki çocukları etkilediğini ancak bazen yetişkinlerde de görülebildiğini belirtti.

AÇIK BELİRTİLERİ VAR
El, ayak, ağız hastalığının 3 ila 6 gün arasında kuluçka süresi olduğunu belirten Çakçak, "Hafif ateş, iştah kaybı, boğaz ağrısı ve halsizlik görülebilir. Ağız içinde ağrılı yara oluşur. Avuç içinde, ayak tabanı ve kalçada döküntü gelişebilir. Boğazda şişkinlik ve yutma zorluğu gibi sorunlar meydana gelebilir" diye konuştu.

BULAŞMA RİSKİ ÇOK YÜKSEK
El, ayak ve ağız hastalığının bulaşıcı olduğunun altını çizen Uzman Dr. Çakçak, "Genellikle el, ayak ve ağız hastalığı olan kişinin, hastalığın ilk haftasında bulaştırıcılığı yüksektir. Hastalığa yol açan virüs, burun ve boğaz salgısından, ciltte oluşan kabarcıklardaki sıvıdan veya katı dışkıdan bulaşabilir. El, ayak ve ağız hastalığı tedavisi için ilaç kullanmaya gerek yoktur" ifadelerini kullandı.

ELLERİNİZİ MUTLATA YIKAYIN
Hastalığın bulaşma süresinde hasta kişilerle temastan kaçınmanın önemli olduğunu vurgulayan Çakçak, şöyle konuştu: "Hastalarla yakın temasta bulunulmamalı. El temizliğine dikkat edilmeli. El, ayak ve ağız hastalığının çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Çok nadir olarak beyin iltihabı, bağışıklık sisteminde zayıflama ve aseptik menenjit görülebilir. Ayrıca dört hafta içinde tırnaklarda geçici düşme görülebilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukları vuran el ayak hastalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN