Üniversite'nin yeni yol haritası

Görevden alınan Rektör Kurtcephe'nin yerine vekaleten atanan Prof. Dr. Ünal, yol haritasını 'şeffaflık, dürüstlük ve adalet' olarak belirledi

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Üniversite'nin yeni yol haritası
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin görevden alınmasının ardından yerine vekaleten atanan AÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ünal, SABAH Akdeniz'i ağırladı. Prof. Dr. Ünal, ilk mesajlarını SABAH Akdeniz aracılığıyla verdi.

ÜÇ İLKENİN ALTINI ÇİZDİ
Mustafa Ünal, görevde kendisine yol gösterecek üç ilkenin 'şeffaflık, dürüstlük ve adalet' olduğunu açıkladı. Bu üç konudaki hassasiyetlerine güvendikleri 3 ismi rektör yardımcısı olarak belirlediklerini ifade eden Ünal, "Akdeniz Üniversitesi'nin bu geçiş döneminde şeffaf, dürüst ve adaletli olacağız. İnşallah başarılı oluruz" diye vurguladı.

EYLEM PLANI

Yaklaşan rektörlük seçimlerinde aday olup olmayacağı ile ilgili bir karar vermediğini belirten Mustafa Ünal, "Şu an için bana verilen bir görev var. Onu yapıyorum. Seçim takvimi de henüz belli değil. Adaylık konusunda bir açıklama yapmak istemiyorum. Onu takvim belirlendiğinde düşüneceğim" dedi. Kısa süreli bir eylem planı hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Ünal, kısa vadede işleme sokulabilecek değişiklikleri hayata geçireceklerini anlattı. Mustafa Ünal özellikle bilimsel yayın ve patent sayılarında Akdeniz Üniversitesi'nin hak ettiği yerde olmadığını belirterek, "Bu göstergeleri yükseltmek istiyoruz. Bu listelerde çok daha üst sıralarda olmalıyız. Normal şartlarda Antalya'nın listelerde çok daha üst sıralarda olması gerekiyor. Antalya, Türkiye'nin çok büyük ve gelişmiş bir şehri. Akdeniz Üniversitesi'nin yeri ilk 10 arası olmalı" diye konuştu.

TÜBİTAK LİSTESİNDE 34.

TÜBİTAK'ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi'nde son yıllarda kan kaybeden Akdeniz Üniversitesi, 2012'de 22'nci sırada kendisine yer bulurken, 2013'te 25'inciliğe ve 2014'te de 34'üncülüğe kadar gerilemişti.

BİLİMİN ÖNÜ AÇILMALI

Antalya'nın listede hak ettiği yere gelebilmesi için öncelikle bilimsel yayın ve patent sayısının artması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ünal, "Araştırma ve geliştirme yapmak isteyen öğretim üyelerine yeterli imkanlar sağlanmalı. Hem maddi kaynaklar hem alt yapı sağlanmalı. Bilimsel sıralamada yükselişe geçmek zaman alan ve çok farklı açılarda iyileştirme yapılmasıyla olabilecek bir süreç. Bilimsel göstergeleri düzeltmek kısa vadede olmaz. En az 4-5 yılda olur" diye ekledi.

ORGAN NAKLİ VURGUSU

Organ naklinin Akdeniz Üniversitesi'nin tanınmasında çok etkili olduğunu ifade eden Mustafa Ünal, "Özellikle yüz, kol ve rahim nakilleri tüm ilgiyi üniversitemize çekti. Bu nakiller bizi tanıttı. Ayrıca nakilde esas lokomotif böbrek ve karaciğer nakillerinde de iyi noktadayız. Tüm Türkiye'den, hatta Ankara'dan ve İstanbul'dan dahi hastalar geliyor. Bunda en önemli neden organ naklindeki başarılarımız. Biz görevde olduğumuz sürece organ nakli konusundaki hassasiyetimiz de devam edecek" şeklinde konuştu.

SEÇİM YA 3 YA DA 6 AY SONRA
Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü görevini 7 yıldır sürdüren ve hakkında çok sayıda soruşturma dosyası bulunan Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, görev süresinin bitimine 6 ay kala, 12 Kasım'da YÖK Başkanlığı tarafından görevden alınmıştı. Seçimlerin normal takvimde Haziran ayında gerçekleşmesi gerekiyordu. Ancak görevden alma süreci nedeniyle, rektörlük seçimlerinin 3 ay içerisinde yapılması gündeme geldi. Seçim 3-6 içinde gerçekleşecek.

YENİ REKTÖR YARDIMCILARI
Kurtcephe'nin görevden alınmasından sonra rektör yardımcıları Prof. Dr. Abdullah Aziz Ergin, Prof. Dr. İbrahim Akıncı ve Prof. Dr. Ramazan Çetinkaya istifa etmişti. Bu gelişmelerin ardından bu görevlere atamalar yapıldı. Tıp Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Gürpınar, Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Sayın ile Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Beykan Çizel rektör yardımcılığı görevine getirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite'nin yeni yol haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN