Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Renkler ve dans

Giriş Tarihi: 31.12.2015
Renkler ve dans

Mısır'da erkeklerin 30 kilogram ağırlığındaki kıyafetlerle yaptığı 'tennure' dansı, Jale Elif Şimşek ile Antalya'da icra ediliyor

Kaynağını Mevlevilikten alan ve Mısır'da erkeklerce 30 kilogram ağırlığındaki kıyafetlerle yapılan tennure dansını öğrenen dansçı Jale Elif Şimşek, erkeklere rakip oldu. Kapadokya'da 5 yıl önce Brezilyalı bir kadını izledikten sonra tennure dansını merak eden Şimşek, bu dansın Mısır'da erkekler tarafından yapıldığını öğrendikten sonra internetten Mısırlı tennure dansçılarıyla iletişime geçti.

GENELDE PES EDİYORLAR

Tennure dansının daha fazla kadın tarafından yapılmasını istediğini ancak kıyafeti giyenlerin dans etmekten vazgeçtiğini ifade eden Şimşek, "Bu, erkek dansı olduğu için oldukça zorluyor. Kol ve bacak kasları çok önemli. Kıyafeti kaldırmak, hareket ettirmek, oldukça güç. Bu dansı yapmak isteyen kadın çok ama elbiseyi giyen pes edip kenara çekiliyor" diye konuştu.

TENE DEĞEN BEYAZ ETEK


ennure hakkında dansçılardan bilgi alan ve kendisine gönderilen görüntüleri izleyen Jale Elif Şimşek, Mısır'dan sipariş verdiği 30 kilogram ağırlığındaki tennure elbisesini giyerek prova yapmaya başladı. Kısa sürede erkeklerin yaptığı dansta kendisini kanıtlayan ve çeşitli gösterilerde sahne alan Şimşek, tennurenin 'tene değen beyaz etek' anlamı taşıdığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Renkler ve dans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN