Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali’den toplumsal dayanışma çağrısı

SABAH Akdeniz’i ağırlayan Valisi Münir Karaloğlu, kentte yaşanan in aşılması için toplumsal dayanışma çağrısında bulundu ve özellikle turizmle ilgili önerilerini paylaştı

Giriş Tarihi: 23.6.2016
Vali’den toplumsal dayanışma çağrısı
Sabah Akdeniz ailesi Bursa'dan Antalya'ya atanan Vali Münir Karaloğlu'nu makamında ziyaret etti. SABAH Akdeniz Yazı İşleri Müdürü Talip Yümsel, Vali Karaloğlu'na SABAH gazetesi yayınlarından Mevlana'nın Mesnevi eserini ve Kuran-ı Kerim'in de dahil olduğu Özel Ramazan Seti'ni takdim etti. Ziyarete SABAH Akdeniz Haber Müdürü İbrahim Okumamış, Dağıtım ve Matbaa Müdürü Ufuk Hızır, Abone Bölge Müdürü Fevzi Mazı ve Satış Pazarlama Koordinatörü Sabahat Kılıçaslan katıldı.

HERKES PAYINI ALDI
Oldukça zor bir dönemde göreve başlayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, turizmde yaşanan sıkıntının tüm sektörleri etkilediğini vurguladı. Karaloğlu, den çıkılması için toplumsal dayanışma ve anlayışa ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Karaloğlu öte yandan turizmde şimdiye kadar ihmal edilmiş olan yerli ve Arap turist potansiyeline çekti. Antalya'da kiraların yüksek olmasının kriz döneminde esnafın en önemli sorunu olduğunun altını çizen Münir Karaloğlu, şöyle konuştu: "Kiraların yüksek ve dövize endeksli olması esnafın en büyük problemi. Normal koşullarda kira, kiracı ilişkisi olsa belki bu kadar feryat figan olmayacak, az ticaret yapan, az kazanmış olacak. Ama şimdi esnafın büyük çoğunluğu kirasını bile ödeyemeyecek duruma gelmiş. Bundan kaynaklı esnafın problemi var. Bunu taraflar birlikte çözmeli."

BU YÜKÜ ESNAF TAŞIYAMAZ
Bu yükü sadece esnafın taşımasının mümkün olmadığını belirten Vali Karaloğlu, "Hep beraber iyi kazanırken, sorun yoktu. Esnaf iyi kazanıyordu, mal sahibine de iyi kira ödüyordu. Esnaf şimdi kazanamazken mal sahibine nasıl iyi kira ödesin. Bu yükü esnaf taşıyamaz. Taşıyamayacak gibi de görülüyor. Mal sahipleri de bu krizin parçası haline gelmiş olacak. Bu süreci hep beraber aşacaksak, aşarız. Sadece bir iki kesim değil, herkes üzerine düşeni alarak bu krizi aşacağız" ifadelerinde bulundu.

KONTRATLARA REVİZE
Ekonomik kriz döneminde alışveriş merkezi yönetimlerinin kiracılarla sözleşme revizyonuna gittiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, benzer uygulamanın Antalya'da da esnaf ve mal sahipleri arasında yapılabileceğini söyledi. Karaloğlu, "Türkiye'de kriz olunca, AVM sahipleri kiracılarıyla yeni sözleşmeler yaptı. Dövizi TL'ye çevirdiler, metrekare birim fiyatlarını düşürdüler. Bu sadece içindeki kiracının krizi değil. Adam boşaltırsa, kiraya verilemezse, bu mal sahibine de kriz olarak yansıyacak. Burada belki mal sahipleri esnafa yeni bir kontrat yapıp belki dövize bağlı sözleşmeleri TL'ye dönüştürmeli."

BU SORUNLARI AŞARIZ
Antalya'nın sinerjisi ve potansiyelinin yaşanan bu krizleri aşabileceğini savunan Vali Karaloğlu, "Sorunların sebebi Antalya değil. Bu sorunun çözülmesi, uluslararası sorunların çözülmesine de bağlı. Biz istesek de hep beraber bir araya gelsek de gece gündüz çalışsak da çözemeyeceğimiz sorunlar var. Ama Antalya geçmişinde de buna benzer krizler yaşadı. Körfez krizinden sonra Antalya nasıl devam ettiyse, yine devam edecektir" şeklinde konuştu.

YERLİ TURİST AÇILIMI
Karaloğlu, turizmde pazar çeşitliliğinin önemine de dikkat çekerek, özellikle iç pazar ve Arap pazarına yönelik çalışma yapılması gerektiğinin altını çizdi. Antalya'da Bodrum, Marmaris kadar iç turizme yatırım yapılmadığını belirten Karaloğlu, "Gelinen noktada, turizmi çeşitlendirmek derken, ayaklardan bir tanesi de iç turizm" dedi.

ARAPLARIN İSTEDİĞİ
Antalya'yı sadece kum ve güneşe mahkum etmenin haksızlık olduğuna dikkat çeken Vali Karaloğlu, "Arap turizmine bakıyorum. Antalya'ya gelen sayı çok düşük. Arapların aradığı her şey burada var. Araplar Rize'ye, Trabzon'a, Bursa'ya niye gidiyorlarsa her şey Antalya'da var. Bu konuya ağırlık vermemiz gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali’den toplumsal dayanışma çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN