Toroslar aşıldı süreler kısaldı

Akdeniz’in geçit vermez Toros Dağları tünellerle aşıldı. Orta Anadolu ile ulaşım süresi kısaldı. Alanya Kuşyuvası geçidinde yapımı süren 10 tünelden 5’i trafiğe açıldı

Giriş Tarihi: 14.9.2016
Toroslar aşıldı süreler kısaldı
Akdeniz'in geçit vermez Toros Dağları, Alanya- Gazipaşa Ayrımı Taşkent- Hadim Yolu Projesi kapsamında Kuşyuvası geçidinde yapımına başlanan tünellerden 5'inin açılması ile aşıldı. Kurban Bayramı ile birlikte hizmete açılan tüneller ile Akdeniz'den Orta Anadolu'yu ulaşım süresi kısaldı. Eskiden Kuşyuvası geçidinden Alanya'ya ulaşım 1,5 saat sürerken, şimdi 45 dakikaya kadar düştü. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 'Alanya-Gazipaşa Ayrımı Taşkent- Hadim Yolu Projesi' kapsamında, Kuşyuvası geçidinde yapımı planlanan 10 tünelden 5'inin hizmete açıldığını bildirdi.

KOLAY VE KONFORLU ULAŞIM
Halk arasında 'Kuşyuvası' olarak bilinen yolda, 2014 yılında başlatılan iyileştirme çalışmaları çerçevesinde Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü sınırlarındaki tünel inşaatlarının yarısı tamamlandı. 'dan 'ya ulaşımı daha kolay, kısa ve konforlu hale getiren projedeki toplam uzunluğu 2 bin 808 metre olan 5 tünelin hizmete girmesi Anadolu insanının Akdeniz'e daha kolay ulaşmasını sağladı. Vali Karaloğlu, sahil bandını Orta ve İç Anadolu'ya bağlayacak geçitlerin çok önemli olduğunu belirtti. Karaloğlu, "Antalya'nın doğusunu Alanya'yı ve Gazipaşa'yı Taşkent ile Hadim'e bağlayan Kuşyuvası geçidimiz, Antalya'nın doğu yakasını Orta Anadolu'ya bağlayan çok önemli arterlerimizden. Bu yol üzerinde uzun süredir çalışmaları devam eden 10 noktada tünel çalışmamız var. Bunların 5'inin çalışmaları tamamlandı, aydınlatmaları, havalandırmalarıyla beraber bayramla birlikte halkımızın hizmetine sunduk" dedi.

TURİZM KAZANACAK
Karaloğlu, bahse konu yolu kullananların Antalya'nın Alanya, Gazipaşa ilçelerinden Konya'nın Taşkent ve Hadim ilçelerine daha konforlu seyahat etme şansı bulacağını vurguladı. Vali Karaloğlu, "Torosların tünellerle aşılması ile birlikte Orta ve İç Anadolu insanı denize daha çabuk ulaşacak. Akdeniz'e amaçlı seyahatler artacak" diye konuştu.

TAMAMI TEK YOL
Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, 'Alanya-Gazipaşa Ayrımı Taşkent-Hadim Yolu'nun Karayolları 13. Bölge sınırlarında kalan 65 kilometrelik güzergahın tamamının tek yol olarak hizmet verdiğini vurguladı. Çobanoğlu, "Yıl sonuna kadar bin 682 metre olan üç tünelin de bitirilmesi durumunda 4 bin 490 metre uzunluğunda 8 tünel trafiğe açılmış olacak. Projenin 2019 yılı sonu itibariyle bitirilmesi planlanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toroslar aşıldı süreler kısaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN