Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhanet yuvaları artık Milli

15 Temmuz’daki hain darbe girişimi sonrası ’da FETÖ’nün 34 una el konuldu. Bunlardan 29’u bugün devlet okulu olarak eğitim ve öğretime başlıyor

Giriş Tarihi: 19.9.2016
İhanet yuvaları artık Milli okul
Antalya'da FETÖ'yle bağlantılı oldukları gerekçesiyle kapatılan 34 dan 29'u bugün yeni isimleri ile devlet okulu olarak eğitim ve öğretime başlıyor. Dönüştürülen okullarda çalışmalar tamamlandı ve öğrenci kabul edilmeye başlandı. Ayrıca FETÖ'cülerin isimleri okul tabelalarından silinirken, demokrasi şehitlerinin isimleri millileştirilen okullara verildi.

NAKİL İŞLEMLERİ YAPILDI
Kapatılan okullarda okuyan öğrenci sayısının 4 bin 991 olduğu öğrenildi. Mağdur edilmeyen öğrencilerin devlet okullarına kaydı sorunsuz tamamlandı. Öğrencilerin nakilleri 30 Eylül tarihine kadar devam edecek. İlkokul ve ortaokul alanlarında öğrencilerin tercihine göre, lise alanında ise öğrencilerin aldıkları puanlara göre yerleştirmeler yapılıyor. Kapatılan okullarda okuyan öğrencilerin bir okulda birikmelerine ve gettolaşmalarına izin verilmedi. Farklı okullara dağılımı sağlandı.

TABELA İLE SINIRLI DEĞİL
Okullardaki değişim tabelalarıyla sınırlı kalmadı. Milli Eğitim, kadrolarına sızan FETÖ mensubu öğretmenlerden de temizlendi. 'da 503'ü FETÖ'yle bağlantılı oldukları gerekçesiyle kapatılan okullarda görev yapan bin 137 öğretmen, meslekten men edildi. Kapatılan FETÖ okullarındaki 503 öğretmen ile kamudan atılan 634 öğretmenin bundan sonra, devlet okullarının yanı sıra, özel okullarda, hatta etüt merkezlerinde dahi çalışmaları yasaklandı. Türk demokrasi tarihinin dönüm noktası olan 15 Temmuz destanı okul tabelalarında ölümsüzleştirildi. Alanya'daki Özel Ufuk Anadolu ve Fen Lisesi ile Özel Ufuk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ismi 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi ile Alanya Bilim ve Sanat Merkezi olarak değiştirildi. 15 Temmuz darbe girişimi esnasında Emniyet Müdürlüğü'nün vurulması sonucu şehit olan Polis Memuru Muhammet Oğuz Kılınç'ın ismi Muratpaşa'da 32 derslikli ve bin 88 öğrenci kapasiteli Özel Toros İlkokulu ve Ortaokulu'na verildi. Okulun ismi Şehit Muhammet Oğuz Kılınç Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu.

22 YAŞINDAKİ KAHRAMAN
Ankara Genelkurmay Başkanlığı önünde demokrasi nöbeti sırasında şehit olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 22 yaşındaki Korkutelili Yasin Naci Ağaroğlu'nun ismi de Korkuteli'de yaşayacak. Korkuteli Anadolu İmam Hatip Lisesi artık Yasin Naci Ağaroğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu ismiyle genç beyinleri aydınlatacak.

MANİSALI ŞEHİT'İN ADI
Darbeci askerlerin TBMM'ye saldırı düzenlediğini duyması üzerine destek amacıyla gittiği meclis önünde hainler tarafından kurşunlanarak şehit edilen Manisalı Volkan Canöz'ün ismi de Antalya'da yaşayacak. AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın yeğeni olan Volkan Canöz'ün adı Döşemealtı'daki Özel Toros Akdeniz Anadolu ve Fen Lisesi'ne verildi. Okulun yeni ismi Şehit Volkan Canöz Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu.

DİRENİŞİN BAYRAK İSMİ
Darbe girişiminin seyrini değiştiren bir kahramanlığa imza atan Astsubay Ömer Halisdemir'in ismi de Alanya'da bir okula verildi. Halisdemir, Ankara'daki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı basarak ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi alnında vurarak tarihe geçmişti. Alanya'da Özel Ufuk Ortaokulunun adı Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulu olarak değişti. Alanya'da ayrıca Özel Hayat Ufuk İlkokulunun ismi de Şehit Coşkun Nazilli İlkokulu oldu. Alanyalı Coşkun Nazilli PKK tarafından Mardin Nusaybin'de şehit edilmişti.

GÖLBAŞI ŞEHİTLERİ YAŞATILIYOR
Ankara Gölbaşı'daki Polis Özel Harekat Merkezi'nin bombalanması sırasında şehit olan 17 kahraman polisten üçünün ismi de Antalya'da okulların tabelalarında yaşayacak. Kayseri Bünyanlı Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit'in ismi Özel Toros Akdeniz Anaokulu'na verilirken, Düzceli Ufuk Baysan'ın ismi de Özel Toros Feriha Öpçin İlkokulu ve Ortaokulu'na verildi. Gazipaşa Ufuk Bilge İlkokulu ve Ortaokulu'na da Nevşehir Avanoslu Demet Sezen'in ismi verildi. Okul artık Şehit Demet Sezen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi adı ile eğitim verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhanet yuvaları artık Milli okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN