Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşine az rastlanan bir potansiyeli var

Mersin coğrafi ve stratejik konumuyla birçok uygarlığa ev sahipliği yapan önemli bir yerleşim yeri, canlı bir ticaret, kültür ve sanat kenti olarak daima bir çekim ve cazibe merkezi haline geldi

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Eşine az rastlanan bir potansiyeli var
Mersin Valisi Özdemir Çakacak, kentin sürekli gelişen, büyüyen ve kalkınmasını sürdürülebilir kılan ülke ekonomisine, en büyük katkıyı sağlayan kentlerden biri olduğunu söyledi. Vali Çakacak, Mersin'in tarım, sanayi, ticaret, lojistik ve turizm kenti olma kimliklerini de bir arada taşıdığını belirtti. Vali Çakacak "Mersin, sahip olduğu bu sektörel zenginlikle küresel ölçekte bir güç olabilecek potansiyele, dünyada eşine az rastlanır bir şekilde tek başına sahiptir" dedi.

GÖZ BEBEĞİ
Mersin'in, konteynır hacmi bakımından Türkiye'de ikinci, dünyada 91'inci sırada bulunan limanı, ülkemizde ilk kurulan ve ticaret hacmi bakımından ikinci sırada yer alan Serbest Bölgesi gibi ticaret üslerine sahip olduğunu belirten Vali Özdemir Çakacak, "Köklü bir geçmişe sahip Ticaret ve Sanayi Odaları, İhracatçı Birlikleri ve Ticaret Borsası gibi meslek kuruluşlarının da faaliyetleriyle ticaret sektöründe oldukça iddialı bir konumda olan Mersin, yatırımcıların göz bebeği" diye konuştu.

YENİ OSB'LER AÇILMALI
Vali Özdemir Çakacak, Mersin ile ilgili şunları söyledi: Lojistik sektöründe de ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir. Bu konumunu çok yakında faaliyete geçecek lojistik merkezleri ile de pekiştirecek. Sanayi sektörü de sahip olduğu doğal kaynaklar, alt yapı, nitelikli iş gücü, iç ve dış piyasalara yakınlık, ulaşım olanaklarının çeşitliliği ile günden güne güçlenmektedir. Halen dünyanın birçok ülkesine ihracat yaparak kent ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak yeni OSB'nin bir an önce faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor."

GIDA İHTİSAS OSB'Sİ
Vali Çakacak, 379 bin hektarlık tarım arazisi üzerinde, uygun iklim yapısı ve bereketli topraklarının avantajını, meyvecilikten tarla bitkilerine kadar geniş bir ürün yelpazesine dönüştüren Mersin'in, 7 milyar TL'lik tarımsal üretim değeri ile ülkemizin önemli bir tarım şehri, 5,5 milyar liralık bitkisel üretim değeri ile de 3'üncü kenti konumunda olduğunu belirtti. Mersin'i tarımda bulunduğu noktadan çok daha üst seviyelere çıkaracak olan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için de yer seçimi yapıldığı ve bir an önce faaliyete geçirilmesi için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

HÜKÜMETİN DESTEĞİ
Sektörel zenginliğini üç üniversite, Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile taçlandıran Mersin'de kamu, yerel yönetim, özel sektör ve STK'lar arasında güçlü bir uyum ve işbirliği var. Hükümetin sağladığı destek ve teşvikler nedeniyle Mersin'in yatırımcılar için cazibe merkezi olarak görüldüğünü vurgulayan Çakacak, "Sahip olduğumuz sektörel çeşitliliğin en etkin şekilde değerlendirilmesi noktasında hükümetimiz ayrı bir önem veriyor. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan altyapıya, turizmden tarıma tüm sektörlerde devasa yatırımları kazandırıyor" şeklinde konuştu.

AKDENİZ'İN İNCİSİ
Mersin'in, bölgesinde ve dünyada gittikçe ağırlığını hissettiren ve küresel bir aktör haline gelen ülkemizin ekonomik gelişimine en fazla katkıyı sağlayan illerden biri olduğuna dikkat çeken Vali Özdemir Çakacak, "Akdeniz'in incisi Mersin, ülkemizin belirlemiş olduğu hedeflere ulaşma yolunda tüm dinamiklerinin işbirliğiyle bugüne kadar sağladığı katkıyı artırarak devam ettirme kararlılığındadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşine az rastlanan bir potansiyeli var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN