Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diplomasinin merkezi olduk

Giriş Tarihi: 4.3.2018 ABONE OL
Diplomasinin merkezi olduk
TÜRKİYE'NİN dünyaya açılan penceresi Antalya, uluslararası kimliğini geliştiriyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Antalya'yı diplomasinin merkezi yapacağız" söylemi gerçeğe dönüştü. Antalya'nın bu kimliğinin en güzel göstergesi, kentin ev sahipliği yaptığı ve farklı ülkelerden bakanlık düzeyinde katılımcıların yer aldığı uluslararası organizasyonlar oldu.

G20 İLE ZİRVE YAPTI
Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi Avni Aksoy, Antalya'nın diplomatik kimliğinin G20 Zirvesi'nin ardından hızla geliştiğini söyledi. Aksoy, "Antalya turizm merkezi olmasının yanı sıra, uluslararası kongrelere ev sahipliği yapıyor. G20 Zirvesi'nin yanı sıra NATO Dışişleri Bakanlığı Toplantısı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Konferansı ve EXPO 2016 gibi uluslararası alanda önemli birçok toplantıya ev sahipliği yaptı" dedi.

13 BÜYÜK BULUŞMA
Aksoy Antalya'da 2017'de de yabancı devlet büyüklerinin katıldığı 13 uluslararası toplantı yapıldığını açıkladı. 2018 yılında da Antalya'nın birçok önemli organizasyona ev sahipliği yapacağını ifade eden Aksoy, "En önemli toplantılardan biri bu yıl 10'uncusu düzenlenecek Büyükelçiler Konferansı olacak. Türkiye'deki tüm büyükelçiler Nisan ayı sonunda Ankara'nın ardından Antalya'da buluşacak" diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDE DERS
2013 yılında Antalya'da temsilcilik açlıldığını belirten Aksoy, "Antalya, İstanbul ve İzmir'in ardından en çok dış temsilciliğe sahip olan il. 26 fahri ve 5 muvazzaf konsolosluk var" dedi. Uzun yıllar çeşitli ülkelerde görev yapan Aksoy, tecrübelerini geleceğin genç diplomatlarıyla paylaşıyor. Aksoy, Antalya Bilim Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi'nde haftada 3'er saat yabancı uyruklu öğrencilere 'Diplomatik Yazışma ve Protokol' başlıklı dersler veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomasinin merkezi olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN