Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3D siper harekatı

ve ’da sağlık çalışanlarının talebi üzerine 3D yazıcılarda kalkanlı yüz maskesi üretilmeye başlandı. Eğitim ve belediye ekipleri üretim için el ele verdi

Giriş Tarihi: 27.3.2020 ABONE OL
3D siper harekatı
Antalya ve Isparta'da sağlık çalışanlarının talebi üzerine 3D yazıcılarda kalkanlı yüz maskesi üretilmeye başlandı. Kalkanlı maske üretimine Isparta Gençlik Merkezi liderleri de destek veriyor. Üretimler evde gerçekleştirilirken, öğretmenler sağlık müdürlüğünün talebi üzerine 40 bin kalkanlı maskeyi yetiştirmeye çalışıyor. Günlük 300 üretim yapılıyor.

40 BİN TALEP GELDİ
Isparta İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz, kalkanlı maske üretimi talebinin sağlık müdürlüğüne kendilerinin teklif ettiğini söyledi. Yılmaz, "Sağlık Müdürlüğümüzde ilk örneğini gönderdik ve onlar da tasarıma katkı koydu. Biz de o doğrultuda üretime başladık. İlçelerimizde dahil olmak üzere tüm okullarımızdaki 3 boyutlu yazıcılar için talimat verdik. Üretim için gerekli olan filament ve asetat ihtiyacını karşılayarak öğretmenlerimiz ev ortamlarında üretime başladılar" dedi.

DAĞITILDI
Antalya'da ise Muratpaşa Belediyesinin Robotik Kodlama ve Teknoloji Eğitim Merkezi, korona virüsle mücadele kapsamında evde bakım personeli ve 74 kişilik hijyen ekibinin kullanması için üç boyutlu yazıcılarla siperlikli yüz maskesi üretimine başladı. Öğretmenler, bir günde 24 adet siperlikli maske üretti. Üretilen ilk maskeleri dezenfekte ekibine dağıtan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, "Bu maskeler hem gözleri koruyor hem de yıkanarak tekrar tekrar kullanılabildiği için birçok sıkıntıyı gideriyor" diye konuştu.

ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ
ARKADAŞINA GÖNDER
3D siper harekatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA