ABD ve Almanya’dan FETÖ’ye hat kalkanı

Ajan gibi çalışan FETÖ üyeleri, ABD ve Almanya’ya ait GSM numaraları kullanıyor. Sıkça hat değiştiren üyeler, şifreli konuşmalarını kriptolu IP telefonları üzerinden gerçekleştiriyor.

Giriş Tarihi: 27.9.2015 11:14
ABD ve Almanya’dan FETÖ’ye hat kalkanı

"Silahlı terör örgütü kurmak-yönetmek" iddiasıyla hakkında 34 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan Fethullah Gülen'in talimatıyla yapılan Tahşiye kumpasına ilişkin iddianamede örgütün nasıl haberleştiğine dair önemli tespitlere yer verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, terör örgütü FETÖ mensuplarının nasıl haberleştiği ve talimatları ne yöntemlerle aldığı ayrıntılı olarak anlatıldı. Gülen hakkında ilk kez yakalama talebinde bulunan savcı Hasan Yılmaz tarafından yazılan iddianamede, örgütün hem teknik cihazlar hem de canlı kişiler aracılığıyla irtibatlar sağladığı kaydedildi. ABD ve Almanya'ya ait GSM numaraları kullanan Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının deşifre olmamak için üç ayda bir hat değiştirdikleri belirlendi. Örgüt mensupları arasında seçilen güvenilir ulakların da Gülen ile yüz yüze görüşerek aldığı talimatları alt kadrolara ilettiği kaydedildi. Onlarca yöntemle elde edilen paraların ise güvenilir işadamları üzerinden örgüt kasasına aktarıldığı belirtildi.

KRİPTOLU TELEFON

İddianamede, yaklaşık 3 ayda bir yeni bir GSM hattı temin edilerek eski hatla birlikte telefon cihazlarının da değiştirildiği böylece izlenmelerinin imkansız hale geldiği kaydedildi. İnternet üzerinden Skype, Tango, WhatsApp gibi uygulamaların şifreli ve düşük maliyetli olması nedeniyle oldukça sık tercih edildiği anlatılan iddianamede, "Türkiye'de Almanya, ABD ya da başka bir ülkeye kayıtlı GSM hatlarının kullanılması, örgütün üst düzey ağabeylerinin kullandığı yöntemlerdendir. Kiralık hatlar vasıtasıyla kriptolu IP telefon kullanılması, özellikle yurt dışındaki okullarla irtibatta kullanılan yöntemlerdendir" ifadelerine yer verildi.

ŞİFRELİ ÖRGÜT

Örgütsel görüşmeler sırasında 'hizmet', 'şakirt', 'Fetullah Gülen' 'cemaat' gibi kelimelerin telefonda zikredilmediği anlatılan iddianamede, örgüt mensuplarının buluşma yeri söyleneceği zaman şifreli ifadeler kullandıkları belirtildi. İddianamede, "Örgüt toplantılarında verilen talimatlar ufak kağıtlara yazılmakta hatta bunların lüzumu dahilinde yok edilebilmesi için yenilebilir özellikte olması sağlanmaktadır" ifadesine yer verildi.

KURYE İŞADAMLARI


Devletin içine sızan FETÖ üyeleri, kamu ihalelerinin kendilerine bağlı firmaları verilmesinde büyük çaba harcıyor. Örgütle ilişkili firmaların rakipleri hakkında adli-idari işlemler yapılarak piyasa örgüt firmalarına teslim ediliyor. Kurumların gizli kalması gereken finansal ve yatırım planlama bilgileri ilişkili firmalara sızdırılıyor.

PENSİLVANYA'YA CANLI KURYE

FETÖ örgütünde, 'Canlı Kurye' en sağlıklı haberleşme yöntemi olarak öne çıkıyor. İddianamede, "Talimat almak ve faaliyetler hakkında bilgi vermek amacıyla doğrudan ABD/Pensilvanya'ya gidilerek örgüt lideri Gülen ile yüz yüze görüşülmekte ve talimatlar bizzat alınmaktadır. F. Gülen, canlı ulaklar ile çok önemli hususları yüz yüze görüşür. Örgüt mensupları, tedbir olarak haberleşme araçlarını değiştirdikleri gibi isim zikretmekten imtina etmekte 'abi' ya da 'hocam' şeklinde genel ifadeler kullanılmaya özen gösterilmekte, il ve ilçe imamları ise genel olarak kod isim kullanır" denildi.

Star.com.tr / Helin Şahin

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ve Almanya’dan FETÖ’ye hat kalkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz