FETÖ'ye finansman toplantılarında tutuklama

İstanbul Florya’da bulunan Florya İş Adamları Derneği’nde FETÖ örgütüne finansman sağlamak amacıyla himmet toplantısı gerçekleştirdikleri sebebiyle tutuklamaya sevk edilen 24 kişiden 6’sı tutuklandı. 18 kişi hakkında ise adli kontrol kararı çıktı.

Giriş Tarihi: 18.10.2015 16:29
FETÖ'ye finansman toplantılarında tutuklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen FETÖ örgütüne mali destek sağlandığına ilişkin bir soruşturma kapsamında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Florya İş Adamları Derneği'ne baskın düzenlemişti. Mali polis, dernek toplantısı dışında örgüte finansman sağlamak üzere himmet toplantısı gerçekleştiren 20 şüpheliyi suçüstü yakalamış, polis toplantının yapıldığı odaya girdiği anda odada bulunan televizyondan Fethullah Gülen'in bir video kaydının izlendiği ortaya çıkmıştı. Toplantı ile ilgili Savcılığa davet edilen 4 kişi de gözaltına alınmıştı.

ADLİYEYE SEVK EDİLMİŞLERDİ
Dernekte bulunan ve soruşturma kapsamında olduğu değerlendirilen çok sayıda belge ve dokümana da el konulurken baskın sırasında polis yüklü miktarda nakit para ve döviz de ele geçirmişti. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde birkaç gündür sorguları süren 24 şüpheli dün sabah saatlerinde İstanbul Adliyesi'ne çıkarıldı.

PARA ORTADA KALDI
Şüphelilerin sorguları dün akşam saatlerinde tamamlanırken savcı 24 şüphelinin tamamına terör örgütü üyeliği ve terörizmin finanse edilmesi hakkındaki kanuna muhalefet suçları kapsamında tutuklama talep etti. Şüpheliler İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği'ndeki sorguları yaklaşık bir gün sürdü. Şüpheliler toplantısı odasında bulunan yüklü miktardaki para ile çek ve senetleri izah edemediler. Şüphelilerden hiç birisinin odada bulunan 400 bin lira ve 50 bin doları sahiplenmemesi dikkat çekti. Ele geçirilen para ortada kaldı.

6 TUTUKLAMA
Hakimlik sevk gerçekleştirilen suçlar kapsamında 6 şüphelinin tutuklanmasına karar verirken 18 kişi hakkında ise haftanın belli günlerinde karakolda imza atmak üzere adli kontrol kararı verdi.

Diğer taraftan Mali polisin çek ve senetleri verdiği iddia edilen gözaltıdaki şüpheliler hariç 20 kişinin de ifadesini aldığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ'ye finansman toplantılarında tutuklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz