Himmet altınları FETÖ'ye

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Koza İpek Holding'de "himmet" adıyla toplanan altınların, altın üretiminden kazanılmış gibi gösterilerek paravan şirketler aracılığıyla aklandığını ve FETÖ'ye finansal kaynak sağlandığının tespit edildiğini açıkladı

Giriş Tarihi: 28.10.2015 09:52 Güncelleme Tarihi: 28.10.2015 11:20
Himmet altınları FETÖ'ye

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasına ilişkin açıklamasında, "tüm şüphelilerin fikir ve eylem birliği içinde Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finansal kaynak sağlandığı yönünde bilgi ve belgeler saptandığını" duyurdu. Başsavcılığın internet sitesinden yapılan açıklamada, Koza İpek Holding A.Ş. ile bağlı şirketlerin sahipleri ve yöneticileri hakkında yürütülen soruşturmada, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği'nin değişik iş kararıyla 1 Eylül 2015'te arama yapıldığı hatırlatıldı.

ALTINLAR AKLANDI


Holdingin ve bağlı şirketlerin bilgisayarlarında yüzlerce sayfa himmet tablolarının yer aldığının belirlendiği, şirkete ait binalarda "himmet" adı altında toplanan altınların bulunduğu bildirildi. Toplanan himmetlerin, altın üretiminden kazanılmış gibi gösterilerek paravan şirketler aracılığıyla aklandığı ve holdinge ait vakıflara aktarıldığı, bu şekilde tüm şüphelilerin fikir ve eylem birliği içinde FETÖ'ye finansal kaynak sağladıkları yönünde bilgi ve belgeler saptandığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Cumhuriyet Başsavcılığımızca söz konusu holding ile bağlı şirketlerin sahibi ve mensuplarının, yasalara aykırı şekilde topladıkları himmet paralarını şirketlerin faaliyetlerinden elde edilmiş gibi göstererek akladıkları, şirket kazançlarından örgüte finansal kaynak sağladıkları, eğitim kurumları aracılığıyla FETÖ'ye eleman kazandırmaya çalıştıkları, yazılı ve görsel medya organları aracılığıyla FETÖ'ye yönelik yürütülen tüm adli soruşturmaları manipüle ederek devlet aleyhine, örgüt lehine algı operasyonu faaliyeti içerisinde bulundukları, yine yaptıkları yayınlarla FETÖ mensuplarını suçtan kurtarmaya çalıştıkları tesbit edilmiştir."

ÇARPICI TESPİTLER

  • Uluslararası bir para aklama yöntemi olan 'Şirinler Köyü' yöntemi kullanıldı.
  • Kara parayı aklamak için iş bölümü yapıldı.
  • Altın üretimi şişirilerek, hayali servet bağışlandı.
  • Koza Altın'ın kendi iç yazışmalarında borsayı manipüle etiği tesbit edildi.
  • Şirketlerin arka planını deşifre edecek kişilere yönelik istihbari tahkikat yapıldı.
  • Yurt dışında kurulan şirket ve ortaklık anlaşmalarının tarihleri 17/25 Aralık 2013'ten sonraya denk geliyor.
  • Paralel bürokratlar, bu eylemlerin yapıldığı dönemde grubun denetime tabi tutulmasını engelledi.
  • Şirketlerne kayıt dışı para girişleri olduğu saptandı.
  • Devletin muhasebe sisteminin dışında yasal olmayacak şekilde paralel bir muhasebe sistemi oluşturuldu.

KARA PARA İÇİN 'KOZA' ÖRMÜŞLER
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 22 şirketine tam yetkili kayyum atanan Koza Holding A.Ş.'nin karmaşık, görüntüde yasal, içerikte kara para aklamayı içeren bir düzen kurduğu, bilirkişi raporları ile tespit edildi. Rapora göre, Koza İpek Holding, Koza Altın İşletmeleri, Doğu Anadolu Maden Arama ve Sondaj A.Ş, ATP İnşaat ve diğer kurum ve şahıslar arasında uluslararası bir para aklama tekniği olan Şirinler yöntemi, ulusal düzeyde farklı bir versiyon geliştirilerek Şirinler Köyü (SmurfsVillage) yöntemi olarak kullanıldı. Şirinler Köyü yöntemi ile para önce küçük meblağlara bölündü. Bölünen para yine ilişkide olduğu kurum elemanlarına gider pusulasıyla küçültülerek dağıtıldı ve nihayetinde ilişkili olduğu kuruma harcama kalemi üzerinde çıkış yapılarak gelir aktarımında bulunuldu.

BORSADA YATIRIMCI ZARARA UĞRATILDI
Raporda, aramalarda elde edilen dijital verilere göre, borsanın manipüle edildiğinin görüldüğüne dikkat çekildi. Koza Altın İşletmeleri'nin dijital verilerinde, kendi iç yazışmalarında borsayı manipüle ettiklerinin görüldüğü belirtildi. Raporda, dolandırma şeklinde ifade edilebilecek fiilleri içeren bu tür faaliyetler sonucunda, yatırımcıların haksız kayıplara uğradığı vurgulandı.

BAĞIŞLAR NET KÂRI GEÇTİ
Raporun en çarpıcı tespitinde ise bağış ve yardım tutarının kârdan yüksek çıkmasına vurgu yapıldı. Koza İpek Holding, 2011'de 20.7 milyon TL kâr elde etmiş, 32.3 milyon liralık bağış ve yardım açıklamıştı. Bilirkişiler, "Bu durum ortaklık yapısı kendilerinden olmayan bir holdingde olsaydı muhakkak hesabı sorulurdu" tesbitinde bulundu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Himmet altınları FETÖ'ye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz