Himmet paralarıyla Kongre'ye gezi kıyağı

örgütü, hayır kuruluşu kisvesiyle himmet toplayan kurumlardan 'li senatörlerin Türkiye gezilerine 'oluk oluk' para akıttı.Senatörler, paralel yapının dümen suyuna sokulmak için hediyelere boğuldu. 800 bin $’ı bulan ödemeler ABD’den gizlenerek suç işlendi

Giriş Tarihi: 31.10.2015 11:09
Himmet paralarıyla Kongre'ye gezi kıyağı

Kongresi Etik Ofisi Yönetim Kurulu tarafından onaylanan ve ABD Temsilciler Meclisi'nin Etik Komitesi'ne sunulan bir raporda Fetullahçı Terör Örgütü'nün () ülkedeki kongre üyelerini Türkiye aleyhtarı lobi yapmak amacıyla kıskaca alarak Türkiye ve Azerbaycan'a özel gezilere götürdüğü, bu gezilerin masraflarını da himmet paralarının toplandığı, hayır kuruluşu kisvesi altında örgüt kasası olarak kullanılan derneklerden gizlice ödediğini ortaya koydu.

214 GEZİYE 800 BİN DOLAR
Rapora göre, 2008'den bu yana Paralel Örgüt ABD'li senatörler için 214 Türkiye gezisi düzenledi. Tüm gezilerin harcamaları FETÖ örgütüne ait kar amacı gütmeyen hayır kurumu kisvesi altında himmet paralarının depolandığı kuruluşlarca ödendi. Ancak ABD'nin vergi dairesi IRS'nin kayıtlarında ve devletin onaylanmış hayır kurumları ile ilgili oluşturduğu veri tabanında bu kurumların ismi bulunmuyordu. Yasalar gereği 50 dolardan fazla hediye kabul edemeyen senatörlere gezilerde binlerce dolarlık hediyeler verildi. Raporda, gezilerin ödemelerini Paralel örgütün kurumları Türki Amerikan İttifakı ve Boğaziçi Atlantik Kültürel Dostluk ve İşbirliği Derneği'nin (BAKIAD) başkanlığını yapan, Gülen'in sağ kolu gibi çalışan Kemal Öksüz'ün yaptığı ifade edildi. Oysaki bu harcamaların Kongre Etik Komitesi'ne yapılan beyanlarda yer almadığı ifade edildi. Paralel Örgüt destekli seyahatlerin toplam masrafının 800 bin doları bulduğu belirtildi. Raporu hazırlayan ekibin konuyla ilgili olarak çok sayıda kişiyle görüşmeler yaptığı ancak Öksüz ve ilgili FETÖ kuruluşu yetkililerinin görüşmeyi reddettiği bildirildi. Raporda, 2013'teki seyahate gelenlerin otel, yemek, ulaşım giderlerinin yanı sıra müze giriş ücreti ve bahşişlerin dahi BAKIAD tarafından karşılandığı, kongre seyahat formlarında masrafları derneğin karşılayacağına dair bildirim yapılmadığı belirtildi.

10 BİN DOLARLIK HALI
Kongre üyelerinden Leonard Lance'e 10 bin dolar değerinde halı, diğer senatörlere kristal çay seti, ipek şal, çantalar, turkuaz küpeler, altın kaplamalı tabaklar da sunulan pahalı hediyeler arasında sıralandı. Paralel Yapı ile bağlantılı kuruluşların New York'ta Tursan Travel adlı seyahat şirketiyle çalıştığı, Mayıs 2013'te Tursan Travel'a Öksüz'ün talimatıyla beş seferde toplamda 1 milyon 164 bin dolardan fazla para yatırıldığına dair belge raporda yer aldı.

GÜLEN, ABD KONGRESİ'Nİ SAHTE BELGELERLE KANDIRDI
ABD'nin USA Today gazetesi, Gülen örgütünün ABD Kongresi'ne verdiği belgelerin sahte olduğunu, Gülen'e ait dernek ve kuruluşların federal suçlamalarla karşı karşıya kalabileceğini yazdı. Haberde, Teksas merkezli Turkuvaz Amerikalılar ve Avrasyalılar Konseyi'nin (TCAE), 2011'de 3 Kongre üyesi ve 7 yardımcısının gezileri için 54 bin dolar harcadığını belirtirken, ABD vergi sisteminin kayıtlarında bundan hiç bahsedilmediği ve 33 bin dolarlık özel gezi harcaması yapıldığı belirtiliyor.

PACİFİCA ENSTİTÜSÜ YALANI
2013'te Kongre üyesi Mike Honda'yı 8 günlük bir geziye çıkaran Gülencilere ait Pacifica Enstitüsü, Kongre'ye verdiği formda "kâr amacı gütmeyen kuruluş" olduğunu iddia ediyor. Fakat IRS, Pacifica'yı bu kuruluşlar arasında kabul etmiyor. Haberde SABAH gazetesi tarafından geçen hafta ortaya çıkarılan ve Gülencilerin gezileri gizlice finanse etmek için kullandığı İstanbul merkezli dernek hakkında da bilgi verildi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Himmet paralarıyla Kongre'ye gezi kıyağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz