FETÖ operasyonunda eski rektör gözaltında

Isparta'da FETÖ operasyonunda, aralarında eski Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü İbicioğlu ve yardımcılarının da bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı.

Giriş Tarihi: 15.3.2016 12:22 Güncelleme Tarihi: 15.3.2016 12:28
FETÖ operasyonunda eski rektör gözaltında

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir yıldır gizli yürütülen FETÖ soruşturması önceki gün tamamlandı. Polis 56 şüpheli hakkında yakalama kararı verilmesi üzerine Isparta, İstanbul, Antalya, Trabzon, Uşak ve Afyonkarahisar'da eşzamanlı operasyon düzenledi.

51 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyonlarda, aralarında eski Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, 2014'te görevden alınan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Memet Numan Tamer'in yerine atanan dönemin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Talip Türcan ve Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi'nin eski Müdürü Fatih Cebeci'nin de yar aldığı 27 akademisyen ile üniversitenin mütevelli heyeti üyesi olduğu belirtilen 9 işadamı ve örgütün muhasebe kayıtlarını tutan bir muhasebecinin de bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı. ABD'de olduğu belirlenen Tamer ile 5 şüpheli ise aranıyor.

GÜLEN'İN TALİMAT NİTELİĞİNDE EL YAZISI BELGELER ELE GEÇİRİLDİ

Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç tarafından yapılan yazılı açıklamada, operasyon sırasında şüphelilerin ev ve işyerlerindeki aramalar ve bilgisayar harddisklerinde yapılan incelemelerde, terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen'in talimat niteliğindeki el yazısı belgeler ele geçirildi. Açıklamada ayrıca, örgütün bazı siyasi kişilere ait şantaj amaçlı kullandığı değerlendirilen görüntüler, gizli kamera görüntüleri ile çocuk pornosu görüntülerinin de ele geçirildiği ifade edildi.

FETÖ'NÜN EGE BÖLGE İMAMI YAKALANDI

Şüpheliler, örgüt yöneticiliği örgüt üyeliği, terör örgütüne finansman sağlamak, resmi belgede sahtecilik, irtikap, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak, özel hayatın gizliliğini ihlal etmekle suçlanıyor. Operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan FETÖ'nün Ege Bölge İmamı Osman Demirhan da İstanbul Havalimanı'nda yakalanarak gözaltına alındı. Amerika'dan geldiği öğrenilen Demirhan'ın aranırken yurtdışına çıktığı ve tekrar ülkeye döndüğü anlaşıldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ operasyonunda eski rektör gözaltında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz