Bharara'nın ardından o hakimin de FETÖ'yle bağlantısı ortaya çıktı

Zarrab soruşturmasının savcısı Bharara'nın Paralel Yapı'yla ilişkisinin ardından yargıç Richard Berman'ın da CHA'ya konuşup, 17/25 Aralık darbe girişimine övgüler düzdüğü anlaşıldı.

Giriş Tarihi: 29.4.2016 10:21
Bharara'nın ardından o hakimin de FETÖ'yle bağlantısı ortaya çıktı

Savcı ve yargıç paralel olunca New York'taki Zarrab davası Silivri'deki kumpasa döndü! Zarrab'ın yargıcı Berman'ın 2014'te İstanbul'da CHA'ya röportaj verdiği ve 17 Aralık darbe girişimini överek hükümeti kötülediği ortaya çıktı.

ABD'de tutuklanan ve önceki gün New York'ta yargılanmasına başlanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab, hakim karşısına çıktı. Zarrab'ın suçlamaları reddettiği duruşmanın başındaki ABD New York Güney Bölge Mahkemesi Yargıcı Richard Berman'ın 2014 yılında BM sponsorluğunda düzenlenen "Adalet ve Hukukun Üstünlüğü Uluslararası Sempozyumu' için İstanbul'a geldiği ortaya çıktı.


Paralelin savunucusu

Burada paralel yapının yayın organı Cihan Haber Ajansı'na röportaj veren Yargıç Berman, "17 Aralık hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusuna "Yargının bağımsızlığına meydan okunduğu için Türkiye'de hukukun üstünlüğü saldırı altındadır. 17 Aralık soruşturmasına müdahale edildi. Oyun oynanırken oyunun kuralları değiştirildi" şeklinde konuşarak paralel yapının hükümeti devirme girişimini savunmuş.

"İstanbul' vurgusuyla 'adil olacağım" dedi

Yargıç Berman duruşmada Zarrab'ın avukatına sanki gerçeğin ortaya çıkıp adil olup olmayacağı tartışılacağından korkarcasına şunları söyledi: Kariyerimin ve İstanbul'daki organizasyon gibi uluslararası tecrübemin, bu davaya adil bir şekilde yaklaşmam için yeterli olduğuna inanıyorum!

O kumpası hatırlattı

Berman'ın "AYM'nin Twitter'a konulan yasaklamayı bozması kararı son derece doğrudur" diyerek her fırsatta Türkiye'yi karaladığı ve hükümetini kötülediğini ortaya çıktı. Bu durum paralel yapının bir dönem Silivri'deki kumpas davalarını hatırlattı. Silivri'deki kumpas davalarında hem savcı hem de hakim paralel olunca hüküm de baştan belli olmuştu...

"AB kaygısında haklı"

Röportajda 'Türk hukuk uzmanı' gibi konuşan Berman demecinde AB yetkililerinin Türkiye'deki gelişmelerden duydukları kaygının yerinde olduğunu da söyleyerek şöyle konuştu: HSYK'da yapılan değişiklikle Adalet Bakanı'na fazla güç verilmesi yanlıştır. (Akşam)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bharara'nın ardından o hakimin de FETÖ'yle bağlantısı ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz