Kumpas için JÖH desteği göndermek istemiş

Tuğgeneral Celepoğlu hakkında hazırlanan iddianemede MİT TIR’larının durdurulmasında koordinatör olduğu gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Giriş Tarihi: 16.5.2016 10:07
Kumpas için JÖH desteği göndermek istemiş

Kemal Gümüş / Star.com.tr

Adana eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu hakkında MİT'e ait iki TIR'ın durdurulması olayını organize ettiği iddiasıyla dava açılması talep edildi. TIR'dan alınan numuneleri yasadışı şekilde Jandarma Kriminal Dairesi'nde analiz ettirdiği belirtilen Emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu da aynı iddianamede şüpheli oldu. İki komutan hakkında ; "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme", "Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme", "Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etme" ve "Devletin Güvenliğine İlişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Casusluk Maksadıyla Açıklama" suçları kapsamında iddianame düzenlendi.

'JÖH GÖNDEREYİM Mİ?'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan'ın hazırladığı iddianamede Celepoğlu'nun TIR'ların durdurulduğu 1 Ocak 2014 ve 19 Ocak 2014 tarihlerinde yoğun telefon trafiğinin tespit edildiği belirtildi. Celepoğlu'nun MİT TIR'larının 1 Ocak 2014'te Kırıkhan'da durdurulduğu esnada Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanı Kubilay Ayvaz'ı arayarak TIR'lara müdahale etmek için olay yerine Jandarma Özel Harekat (JÖH) Timi göndermeyi teklif ettiği ve 18 Ocak 2014 tarihinde Celepoğlu'nun daha önce TIR'ları arattırmak istemeyen Yüzbaşı Kubilay Ayvaz'a "Mahkeme kararı olsaydı TIR aranırdı" ifadesinde bulunduğu ifade edildi.

Celepoğlu'nun, 19 Ocak 2014 tarihinde Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde MİT'e ait TIR'ların durdurulması ve aranması sürecinde Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay ile çok yoğun irtibatının bulunduğu da belirlendi. İddianamede, "Hamza Celepoğlu'nun her ne kadar savunmasında adli görevi olmadığı ve bu sebeple olaylara müdahil olmadığını belirtse de, şüphelinin her iki olayda da aktif olarak rol aldığı ve MİT'e ait TIR'ların durdurulması ve aranması eylemlerini koordine ettiği ve eylemlerin gerçekleştirilmesinde yönetici pozisyonunda etkin rol aldığı anlaşılmıştır" denildi.

İddianamede "Yardım TIR'larını durduran FETÖ/PDY Terör Örgütü yönetici ve üyesi konumundaki sanıklarla örgütsel irtibat içerisinde bulunduğu belirlenmiştir" denilen Hamza Celepoğlu ve Burhanettin Cihangiroğlu'nun, bir ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 35 yıla kadar da hapis cezası istemiyle yargılanması talep ediliyor. Ayrıca Dosyanın Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde devam eden MİT TIR'ları davası ile birleştirilmesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumpas için JÖH desteği göndermek istemiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz