TSK'da Fetullahçı temizlik tepeden başlıyor

FETÖ üyelerinin, devletin tüm kurumlarından temizlenmesi için yapılan operasyonlarda sıra TSK’daki yapılanmaya geldi. Ordudaki FETÖ’cü generallerin temizlenmesi için ilk neşter İzmir’de vuruldu. Soruşturma, 18 general dahil üst rütbeli personele uzanacak.

Giriş Tarihi: 14.7.2016 09:25 Güncelleme Tarihi: 14.7.2016 09:37
TSK'da Fetullahçı temizlik tepeden başlıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisine çöreklenen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarına ilk neşter, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında vuruldu. Soruşturmanın ilk adımında tanık ve müşteki ifadeleriyle örgütün, TSK içerisindeki yapılanması deşifre edildi. Hız kesmeden devam edecek operasyonun, 18 general ile albay, yarbay gibi üst rütbeli askeri personele uzanacağı da öğrenildi.

HÜCRE TİPİ YAPILANMA

İzmir Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu Başsavcıvekili Okan Bato'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında, alınan ifadeler ve yapılan tespitler doğrultusunda FETÖ'nün TSK içerisinde tüm kuvvet komutanlıklarında hücre tipi yapılanma oluşturduğu belirlendi. Askeri öğrenciler ve mesleğe başlayan askeri personelin örgütle bağının 'hususi ağabey'ler tarafından sağlandığı tespit edildi.

YAPI DEŞİFRE EDİLDİ

Örgütün ele başı Fetullah Gülen'in talimatıyla örgüte hizmet etmek için, örgüte ait evlerde kimin ne şekilde, nerelerde ve hangi birimlerde faydalanabileceğinin belirlendiği anlaşıldı. Bu kapsamda da belge ve bilgi temin edecek örgüt mensupları için görevlendirmeler yapıldığı da ortaya çıkarıldı. Bunun yanı sıra alınan ifadeler doğrultusunda örgütün TSK'ya nasıl sızdığı, faaliyetleri, 'hususi ağabey'lerle nasıl temas kurduğu, örgüt mensubu askerlere talimatların nasıl iletildiği ve gizli belgelerin dışarı nasıl çıkarıldığı deşifre edildi.

SORUŞTURMA GENİŞLEYECEK

Soruşturmanın derinleşmesi üzerine Başsavcıvekili Okan Bato'nun talimatıyla örgüt içerisinde faaliyet gösteren aralarında 2'si amiral 6 muvazzaf askerin bulunduğu 30 şüpheli için harekete geçildi. Ancak söz konusu soruşturmanın söz konusu 30 şüpheliyle sınırlı olmadığı ortaya çıktı. Soruşturmanın TSK içerisinde yer alan tüm FETÖ mensuplarını kapsadığı ortaya çıktı. Altı muvazzaf askere yönelik gerçekleştirilen operasyonun soruşturmanın ilk adımı olduğu, operasyonların devam edeceği belirtiliyor. İzmir Başsavcılığı'nın soruşturacağı isimlerin arasında 18 generalin olduğu öğrenilirken, albay, yarbay gibi çok sayıda üst rütbeli askeri personelin adının dosyada 'şüpheli' olarak yer alacağı kaydedildi.

PARALELE KALKAN

Başsavcıvekili Okan Bato, soruşturma kapsamında Genelkurmay Başkanlığı'na 75 müzekkere yazdı. Ancak ismi sürekli paralel dosyalarla anılan Genelkurmay Başkanlığı eski Adli Müşaviri Muharrem Köse'nin, TSK içindeki FETÖ'cü subaylara kalkan olduğu ortaya çıktı. Söz konusu müzekkerelere cevap verilmemesi nedeniyle de soruşturmanın geciktiği belirtiliyor. "Kumpas" davaların en kritik döneminde yıllarca Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği görevini yürüten Muharrem Köse'nin yerine atanan Albay Oğuz Akkuş'un da müzekkereleri cevapsız bıraktığı öğrenildi.

ARANAN BİNBAŞI TESLİM OLDU

İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)" yönelik operasyon kapsamında hakkında "yakalamaya yönelik gözaltı kararı" verilen Binbaşı Korkmaz Mermer savcılığa teslim oldu. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görev yaptığı öğrenilen Binbaşı Mermer, soruşturmayı sürdüren Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato tarafından ifadesinin alınmasının ardından tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkeme ise Mermer'i adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

SEYAHAT EDEMEZMİŞ!

Başsavcıvekili Okan Bato'nun, savcılığa getirilmesini istediği Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun ifadeden kaçmaya devam ettiği öğrenildi. Şu anda ABD'de olduğu anlaşılan ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından Türkiye'ye dönmesi için çağrı yapılan Uğurlu'nun 10 günlük 'seyahat edemez' raporu aldığı ortaya çıktı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK'da Fetullahçı temizlik tepeden başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz