Beklenen gün geldi, lar çıktı! - Peki Çipli Pasaport alınır? Gerekli evraklar nelerdir?

için geri sayım sona erdi. Artık şartlara uyan herkes hem çipli pasaport ile değişim yaparak pasaport yenileme işlemlerinden faydalanabilecek. Peki çipli pasaport fiyatları nedir? Başvuru işlemleri nasıl yapılır? İşte yeni pasaport ile ilgili tüm detaylar...

Giriş Tarihi: 31.10.2016 14:40 Güncelleme Tarihi: 1.11.2016 14:59
Beklenen gün geldi, Çipli Pasaportlar çıktı! - Peki Çipli Pasaport alınır? Gerekli evraklar nelerdir?

Çipli Pasaport nedir?

" ", "biyometrik pasaport" ya da "elektronik pasaport" olarak da bilinen e-Pasaportlar eski tip pasaportların kimlik sayfalarında bulunan pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra içinde fotoğraf, parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin saklanabildiği yongalı (çipli) pasaportlardır. e-Pasaportlar esasında Makinede Okunabilen Pasaportların bir türü olmakla birlikte Makinede Okunabilir Pasaportlardan daha ileri düzeyde güvenlik katmanlarına sahiptir. Yongalar e-Pasaportların arka kapağında veya kimlik sayfasının içinde bulunmaktadır. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde üretilen e-Pasaportlarda da yongalar arka kapakta bulunmaktadır. Özel cihazlarla okunabilen yonga, pasaportta sahteciliğe karşı önlem olarak geliştirilmiş güvenlik katmanlarından birisidir. Aynen Makinede Okunabilen Pasaportlarda olduğu gibi e-Pasaportların kimlik sayfalarının alt kısımlarında da her biri 44 karakterden oluşan iki satırlık bir Makinede Okunabilir Alan bulunmaktadır.

TÜM BİLGİLER ÇİPTE OLACAK

AB'nin vatandaşlarına vizesiz seyahat için belirlediği 72 şart arasındaki uygulamaya, vizesiz seyahat gerçekleşse de gerçekleşmese de geçilecek. Pasaportlar polikarbon yapılı olacak ve içeriğinde bulunan çipte parmak izi, fotoğrafı ve pasaport bilgileri dijital olarak yer alacak.

TÜRKİYE, 100 MİLYON LİRALIK BÜTÇE AYIRMIŞTI

Pasaportların 2017 başı itibarıyla kullanmaya hazır olacağı kaydediliyor. Bu kapsamda 4 milyon pasaportun hazırlanarak 1 Ocak itibarıyla ilgili defter basımı yapan merkezlere yollanacağı ifade ediliyor. Türkiye yeni pasaportlar için yaklaşık 100 milyon liralık bir bütçe ayırmıştı.

ESKİSİ OLAN 87 TL ÖDEYECEK

Yeni pasaport alınırken, hali hazırda geçerli pasaportu bulunan vatandaşlardan, ek vergi alınmayacak. Sadece defter ücreti tahsil edilecek. Şu an defter ücreti 87 lira seviyesinde bulunuyor. Ancak hiç pasaportu bulunmayan ve ilk kez alacak olan yurttaşlar yine vergi ödemek durumunda kalacak.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Beklenen gün geldi, Çipli Pasaportlar çıktı! - Peki Çipli Pasaport alınır? Gerekli evraklar nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz