ile maaş öğrenme ve sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden nasıl yapılır?

sistemi tam olarak nedir? E-Devlet şifresi ile birçok işleminizi kolayca yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden E-Bordro memur maaş bordrosu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Giriş Tarihi: 14.11.2016 11:22
E-Bordro ile maaş öğrenme ve sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden nasıl yapılır?

E-Bordro nedir?

Bakanlığına bağlı olan Muhasebat Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen say2000i'de maaş hesaplaması yapılan kamu personelinin yararlanabildiği elektronik ortamda bordro görüntüleme hizmetinin genel adıdır.

Kamu personeli olarak çalışan memurlar e-bordro sistemi sayesinde son iki aya ait olan maaşlarının detaylarını excell formatında ulaşabilecekleri bir sistemdir.

Görüntülenen bordrolarında memurlar kendi ünvanlarını, hizmet sınıfı hakkında bilgiyi, kadro durum bilgileri ve buna benzer özlük bilgilerine de ulaşabilmekte ve hatalı olduklarını düşündükleri bilgiler için ise Tahakkuk Birimi üzerinden ilgili Mal Müdürlükleri ya da Muhasebe mü-dürlüklerine başvurmak durumundadırlar. Ayrıca şunu da belirtelim ki ekranda görüntülediğiniz bordrolar sadece ve sadece bilgilendirme amacı gütmektedir. Bir çok özel firmada yer alan sistemin kamuda ki uygulamasıdır.

E-Bordro sayesinde (kapsama girenler) memurlar maaşlarından ne kadar kesintinin ne için alındığını rahatlıkla görebilmekte ve asgari geçim indirimi kazanımlarını da öğrenebilmektedirler.

E-Bordro ile maaş öğrenme ve sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden nasıl yapılır?

Çalışan vatandaşların maaşlarını gösteren belgeye maaş bordrosu denmektedir. Maaş bordrosu, çalışan vatandaşların hangi ay hangi miktarlarda maaş aldıklarını, hangi sebepten ne kadar maaş kesildiğini ve maaşındaki bütün işlemleri gösteren bir belgedir. Maaş bordrosunu Maliye Bakanlığı vermektedir. Yani Maliye Bakanlığına bağlı kurumlara giderek maaş bordrosuna ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda gelişen internet teknolojisi sayesinde internet üzerinden de maaş bordrosunu ulaşabilirsiniz. Maaş bordrosunun sanal ortamda adı E-Bordrodur. İnternet üzerinden E-Bordro işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden E-Bordo işlemi çok kolaydır. İnternet üzerinden şifresiz olarak Maliye Bakanlığının E-Bordro uygulamasından alabildiğinizi gibi ayrıca e-devlet şifreniz ile E-Devlet sistemi üzerinden de E-Bordronuza ulaşabilirsiniz.

E-Bordro işlemini internet üzerinden şifresiz olarak gerçekleştirebilmek için ilk olarak Maliye Bakanlığının Muhasebat Genel Müdürlüğü internet sayfasına giriş yapmalısınız. Bu sayfanın E-Bordro bölümüne giriş yaptıktan sonra memurlar bu bölüme bazı bilgilerini girerek E-Bordo internet uygulamasına giriş yapabilirler. E-Bordro sistemine giriş yapabilmek için bu bölüme ilk olarak T.C. kimlik numaranızı, Memuriyet sicil numaranızı ve emekli sicil numaranızı sisteme girmelisiniz. Ulaşmak istediğiniz maaş bordrosunun ilk olarak yılını seçtikten sonra ayını da seçmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler de girildikten sonra son olarak istihdam tipini seçmelisiniz ve resimde gördüğünüz güvenlik numarasını gerekli yere girmelisiniz. Tüm bu bilgiler sisteme girildikten sonra vatandaşlar internet üzerinden maaş bordrosuna ulaşabilirler.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
E-Bordro ile maaş öğrenme ve sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz