Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz indirimi tartışma yarattı

Türkiye'ye yönelik hızlı sermaye girişlerini yavaşlatmak amacıyla TC Merkez Bankası'nın bu hafta faiz oranlarını düşürmesi olasılığı yurt dışında da yankılandı analistler uyarılar yapıyor.

Giriş Tarihi: 14.12.2010 12:04 Güncelleme Tarihi: 14.12.2010 12:07
(USASABAH ve Ajanslar)

Türkiye'ye yönelik hızlı sermaye girişlerini yavaşlatmak amacıyla TC Merkez Bankası'nın bu hafta faiz oranlarını düşürmesi olasılığı yurt dışında da yankılandı analistler uyarılar yapıyor.

Financial Times gazetesi, "İç talebinin hızlı arttığı bir dönemde faizleri düşürmek çok riskli bir stratejidir", "Ciddi politika hatası riski arttıkça lira zayıflayabilir", "Merkez Bankası, siyasi bağımsızlık itibarını riske sokuyor gibi", "Seçimler öncesi faiz indirimi piyasalarca popülist eylem olarak yorumlanabilir" gibi görüşlerini aktardı. Wall Street Journal ise, büyüyen cari açığı "kilit bir risk kaynağı" olarak nitelerken "Siyaset, bankanın karar mekanizmasını etkiliyor" yönündeki kuşkulara işaret etti.

"Faiz indirimi, lira ve enflasyon üzerinde baskı oluşturur"

Türkiye'nin faiz oranlarının düşürülmesi olasılığını da değerlendiren ABD'nin borsa ve iş dünyası gazetesi Wall Street Journal da, analistlere dayanarak, "Türkiye'nin merkez bankası Perşembe günü faiz oranlarını yarım puan indirebilir. Böyle bir adım da, muhtemelen Türk lirası için aşağı yönlü baskı oluşturur ve enflasyon baskılarını körükler" yorumunu yaptı.

Erdem Başçı'nun sunumunun "piyasalar için bir sürpriz" oluşturduğunu kaydeden gazeteye konuşan Royal Bank of Scotland'ın yükselen piyasalar analisti Timothy Ask da, sunumun, "Türkiye'nin "yabancı para gücü' yaşayabileceği hissiyatı olan yükselen piyasalardan biri olmadığını kanıtladığı"nı söyledi.

ABD'li gazete, son yayımlanan ödemeler dengesi verilerine dikkat çekerek Türkiye'nin ekonomisi için "sürekli bir zayıf noktası" olan cari işlemler açığının Ocak-Ekim döneminde, önceki yılın eş dönemine göre 9.19 milyar dolardan 35.7 milyar dolara genişlediğini kaydetti.

"Büyüyen cari açık büyük bir risk kaynağı"

Cari açıktaki artışın beklenenden küçük olduğu belirtilen haberde buna karşın hem Merkez Bankası'nın, hem de analistlerin büyüyen dengesizliği "kilit bir risk kaynağı" olarak gördükleri de vurgulandı.

WSJ, Barklays Bankası'nın son raporuna dayanarak Türkiye'de bu yılda cari açığın sadece yüzde 14'ünün uzun vadeli finansman ile karşılandığına, yüzde 70'inin ise kısa vadeli spekülatif dış akımlarla finanse edildiğine dikkat çekti.

Haberde Garanti Yatırım'dan Gizem Öztok'un "Merkez Bankası'nın faizleri düşürerek yatırım akımlarının vadelerini değiştirmeye başarıp başarmayacağının belli olmadığını" değerlendirmesi de yansıtıldı. Öztok, "Merkez Bankası da, bu önlemlerin sonuç verip vermediğini bilmiyor çünkü daha önce hiç denenmedi" şeklinde konuştu.

"Enflasyon Türkiye için tarihi bir düşük seviyede"

Bazı analistlerin, sıcak para ile mücadele etme kararlı Merkez Bankası'nın, fazla ısındığına ilişkin işaretler veren bir ekonomide enflasyonu körüklemesinden kaygı duyduklarını ifade eden WSJ, Kasım ayında enflasyonun, "Türkiye için tarihi bir düşük düzeyde seyretse de Merkez Bankası'nın hedefi üzerinde olduğu"nu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz indirimi tartışma yarattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN