SBS'deki başarısıyla kalitesini tescilliyor

Giriş Tarihi: 16.1.2013

Küçük yaşta hayatını kaybeden Yasemin Karakaya'nın adının verildiği ortaokul, her yıl Seviye Belirleme Sınavı'nda yüzde 90 başarı yakalıyor

Ankara'nın en gözde okulları arasında bulunan Yasemin Karakaya Ortaokulu, kaliteden ödün vermiyor. Velilerin çocuklarını okutmak için büyük çaba sarf ettiği okul Seviye Belirleme Sınavı'nda her yıl yüzde 90 başarı sağlıyor. Sınava giren hemen hemen bütün öğrenciler istedikleri Anadolu Lisesi'ne ya da fen liselerine yerleşme imkanı buluyor. Hem fiziki yapısı hem de oturmuş eğitmen kadrosuyla kaliteden ödün verilmiyor.

ADI YAŞATILIYOR
Bundan tam 19 yıl önce 7 yaşındayken hayatını kaybeden Yasemin Karakaya'nın adı bu okulda yaşıyor. Kalbi delik olarak dünyaya gelen Yasemin, 1994 yılında Hollanda'ya ameliyat için gitti. Operasyon sırasında aşırı narkozdan hayatını kaybeden Yasemin, gözlerini yumduğunda 7 yaşındaydı. Annesi Emel ile babası Ali Karakaya ise küçük yaşta kaybettikleri kızlarının adını yaşatmak için Mustafa Kemal Mahallesi'nde bu okulu yaptırdı.

PROTOKOL İMZALANDI

Ankara Valiliği ile Emel ve Ali Karakaya protokol imzalayarak, okulun temelini attı. 1994-1995 yılında açılan okulda şu an 830 öğrenci eğitim görüyor. Okulda 2 bilgisayar teknoloji sınıfı, 1 kütüphane, 1 fizik laboratuvarı, müzik sınıfı, görsel sanatlar sınıfı bulunuyor. 25 sınıfın yer aldığı okulda 3 ana sınıfında da okul öncesi eğitim veriliyor.

EN GÖZDE OKUL
Açıldığı günden bu yana hem fiziki donanımı hem de akademik eğitimiyle ilgi odağı olan okul, Seviye Belirleme Sınavı'nda son 3 yıldır yüzde 90 başarı sağlıyor. 2007-2008 eğitim-öğretim döneminde yüzde 50, 2008-2009 eğitim-öğretim döneminde yüzde 66, 2009-2010 eğitim-öğretim döneminde yüzde 74 başarı yakalayan okul son 3 yılda başarısını daha da artırdı. Hemen hemen sınava giren tüm öğrencilerin Anadolu lisesine ya da fen lisesine girdiği okul, SBS'de yüzde 90 başarı gösterdi.

ÇANKAYA İKİNCİSİ
Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulların kalitesini ölçmek için yaptığı Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamasında 2011 yılında büyük başarı elde edildi. "Yara Bandı" projesini hayata geçiren okul, ekip dalında Çankaya ikincisi oldu. "Sevgi İyileştirir" sloganıyla hareket eden proje ekibi, Ankara genelinde ilk 10 okul içerisinde yer aldı. Açıldığı günden bu yana kalitesinden ödün vermeyen okul, bu bir kez daha kanıtlamış oldu.

'BEYAZ BAYRAK' ÖDÜLÜ
Ankara'nın gözde eğitim kurumları arasında bulunan okul, geçen yıl 'beyaz bayrak' ödülü aldı. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hijyen koşullarına dikkat edildiği için verilen 'beyaz bayrak' 2 yıl süreli. Okul, idari birim, öğretmenler odası, kütüphane, çok amaçlı salonu, laboratuvarları, kantini, tuvaletleri, derslikleri, bina içi ve dışındaki durumuyla öğrencilerin sağlığına önem veriyor.

YASEMİN KARAKAYA ORTAOKULU'NUN EĞİTMEN KADROSU
Samettin Namalır (Okul Müdürü), Gülçin Göksülük (Müdür Yrd.), Kıvanç Özcan (Müdür Yrd.), Gülvan Özçam, Sevil Ünsal, Hülya Gündüz, Arife Kaya, Aysel Etikan, Hacer Abca, Zehra Danışman, Gürsel Güneş, Serap Müjde, Sevim Keşküş, Hasan Kayacan, Zuhal Çetin, Suna Sertlek, Nurper Kutlu, Nezihe Ulusoy, Gülizar Kanpolat, Arzu Kaya, Serap Karabulut, Zeliha Erdoğan, Sibel Öztürk, Müge Gürbüz, Çağatay Karakoç, Nahit Gümüş, H. Gülhayat Temiz, Adnan Aksongur, Didem Erkal, Sibel Köse, Aysel Karakuzu, Sevgi Genç, Gönül Çimen, Suat Ayyıldız, Nuray Küsmez, Nihal Kalelihan, Sebahat Kozan, H. Nesrin Ulusoy, Aslıhan Güngör, Belgin Kanburoğlu, Mehtap Şahin, Şükran Sinangil, Fisun Kutlu, Hüseyin Ürküten, Ebru Ergüneş Eskiocak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SBS'deki başarısıyla kalitesini tescilliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN