Vali Yüksel'den kalkınma önerisi

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, doğal güzellikleriyle ünlü Ayaş'ı gezerek, yapılan çalışmaları yakından gördü ve kalkınma önerisinde bulundu

Doğal güzellikleri, tarihi konakları, yeşil görüntüsüyle 'cenneti' andıran Ayaş'ı ziyaret eden Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, "Kalkınmanız için domates yeterli değil. Tarımın diğer alanlarında da gelişmelisiniz" dedi. Yüksel ve beraberindeki heyet ilçedeki birçok yöneticiyle bir araya gelerek, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ziyaretin ilk durağında Ayaş Kaymakamı Hasan Balcı, sunum yaparak, ilçede yürütülen çalışmaları paylaştı.

ANKARA'NIN ARKA BAHÇESİ

Yüksel, Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç'ı da ziyaret etti. Başkaraağaç, evleri butik otele dönüştürmek istediklerini ancak halktan yeterli geri dönüş alamadıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Merkezde altyapı sorunu yok. Ancak beldeler de var. İşsizlik nedeniyle insanlar göçe sürükleniyor. Nüfus her geçen gün azalıyor. Ayaş'ı turizme açmalıyız, termal kültürü canlandırmalıyız. Ayrıca tarımın da desteklenmesi gerekiyor" diye konuştu.

"AYAŞ TAM BİR MÜZE"
Belediyenin ve kaymakamlığın koordineli olarak çalışıp, ilçedeki tarihi güzellikleri ön plana çıkartılmasını öneren Vali Yüksel, "Ayaş tam bir müze. Burayı güzelleştirip halkın ilgisini çekmek sizlerin elinde. Kalkınmanız için sadece domates yeterli değil. Tarımın diğer alanlarında da gelişmelisiniz" dedi. Yüksel, ilçedeki bir salça fabrikasını da gezerek burada çalışanlardan bilgi aldı.

SALÇA FABRİKASINI GEZDİ
Günlük 52 ton süt çıkarılan ilçede, domates, dut, havuç gibi sebzeler üretiliyor. Termal turizm, tarihi evleri, camileri, çeşmeleri, hanları, hamamları ve türbeleriyle zengin olan ilçede restorasyon yapılması şart. Vali Yüksel'in ziyaret ettiği salça fabrikasını kuran kadınlardan Ülkiye Yelekin Kozan, "Burayı geçen sene kullanılabilir hale getirdik. Fakat üretim henüz gerçekleşmedi. Yeterli imkanlar sağlandı. Bu sene üretime geçmeyi düşünüyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Yüksel'den kalkınma önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN