Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman Bekar: Olimpiyatlar için basketboldan destek alınmalı

Giriş Tarihi: 2.3.2013
SABAH Gazetesi'nde yazmaya başladığımdan bu yana en çok kaleme aldığım konu 2020 Olimpiyatları adaylığımız. Türkiye, İstanbul gibi dünyanın incisi bu güzel şehir ile daha önce 2000-Sidney, 2004- Atina, 2008-Pekin ve 2012-Londra olimpiyatlarına resmi başvurusunu gerçekleştirmiş fakat tam 5 defe kabul görmemiş. 5. kez yarıştığımız bu alanda 2020'yi almamız durumunda Türkiye, Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği için 24 millet olacak.
İstanbul'un da aralarında bulunduğu Madrid ve Tokyo üçlüsünden hangisinin kazanacağı 7 Ekim 2013te Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) Arjantin'de yapılan toplantının ardından belli olacak. Türkiye olarak içerde ki kampanyalara bakarsak olimpiyatları aldık bile… Bundan önce yaşadığımız 4 hezimetten ders çıkarmamışız.
Oysa şu anda Tokyo, bizden daha şanslı durumda..
Bahis şirketlerine göre de ev sahipliği için favori kenti ise 1'e 1.20'lik oranıyla Tokyo.
Avantajlarını iyi kullanıyorlar.
Bizde ise Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi hala iç kamuoyunu ümit pompalamakta. Bilgin Gökberk'in tabiriyle "TMOK yine bu aralar gaz'ı fena veriyor. Kuru hamaset, içi boş milliyetçilik prim de yapıyor." Bu soruların temelinde hiç kuşku yok ki küresel spor yönetiminin merkezi konumundaki Uluslararası Olimpiyat Komitesi, yani İOC bulunuyor.
109 üyeden tahminen 98 üyenin oy kullanacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) karar oturumunda İstanbul'un 50 oy olması gerekiyor. TMOK hesaplarını oy üzerine yapıyor.
Bu durum içinde oldukça fazla riski de taşıyor. Çünkü Eylül'e kadar derenin altında çok sular geçecek, hesaplar değişecek.
Yapılması gereken şey Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın ipleri eline alarak daha uluslararası bir kampanya için çalışması.
Bu anlamda spor otoriteleri içinde katkı sağlamaya hazır oldukça birçok etkin ismin bu kampanyaya dahil edilmesi.
Mesela Basketbolda hem Avrupa hem de Dünya Şampiyonluklarına ev sahipliği yaptık.
Zorlu adaylık süreçlerini başarıyla atlattı basketbol federasyonu.
Hatta burdaki adaylık süreçlerinde ki birçok içim şu anda IOC içinde etkin durumda Özellikle Basketboldan bu anlamda destek alınması şart TMOK'un çalışmaları olimpiyatları alacak kalitede ve nitelikte değil Yoksa daha önce dört kez yaşadığımız hayal kırıklıklarını beşinci kez yaşarız. TMOK da bunu bize çok güzel yutturur.
Durum şu anda bunu gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Bekar: Olimpiyatlar için basketboldan destek alınmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN