Talan iddiaları yalan çıktı

AOÇ'ye ait arazilerin talan edildiği iddialarına cevap veren AOÇ Müdürü Ömer Bülent Arslan, böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 9.3.2013
Atatürk Orman Çiftliği Müdürü Ömer Bülent Arslan, kuruma yönelik yapılan suçlamaların haksız olduğunu ve AOÇ'nin altın çağını yaşadığını söyledi. AOÇ'nin Hazine'ye devredildiğinde toplam 55 bin 538 dekar arazi varlığının bulunduğunu ifade eden Arslan, "1939-1983 yıllarında çıkarılan 9 yasa ve Devlet Ziraat İşletmeleri Kurumu Yönetim Kurulu Kararları ile 1973-1994 yılları arasında yargı kararlarıyla devredilmiştir. Atatürk Orman Çiftliği'nin toplam arazi kaybı 22 bin 282 dekardır. Arazilerin 10 bin 18 dekarı Milli Savunma Bakanlığı'na, 12 bin 222 dekarı Hazine, MKE ve THK gibi çeşitli kurum ve kuruluşlara satıldı. 42 dekar ise mahkeme kararlarıyla satışa çıkarıldı. Bunun haricinde yalnızca 1983 yılından sonra 31 Temmuz 2008 tarih ve 5801 sayılı Kanunla 258 dekar arazi 49 yıllığına bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne tahsis edildi. Ancak mülkiyeti AOÇ'de kaldı" dedi.

"TİCARİ YAPI YOK"
Atatürk Orman Çiftliği'nin arazi varlığında 1983 yılından beri hiçbir değişim olmadığını ifade eden Arslan, arazide konut ve işyeri yapımı ile ilgili iddiaları da yanıtladı. AOÇ içerisinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşmaya kanunların izin vermediğini söyleyen Arslan, "Çiftlik, 5659 sayılı Kuruluş Kanunu'na göre yönetiliyor. Aynı kanunun 10. Maddesi hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermiyor" diye konuştu.

YOLLAR KANUNA UYGUN
Kamuoyunda son dönemlerde tartışılan bir başka konu da Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı yol çalışmaları. Bunların kanun dışı yürütüldüğünü iddia edenler kadar "Atatürk'ün mirasına ihanet" sözleriyle nitelendirenler de oldu. Konuya açıklık getiren AOÇ Müdürü Arslan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın onayladığı imar plan değişikliğiyle AOÇ Müdürlüğü arazilerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yol, üst geçit, köprü, viyadük çalışmalarının başlatıldığını ve tüm çalışmaların toplam 900 dekarlık alanı kapsadığını anlattı. Arslan, onaylanan değişiklik kapsamında Zırhlı Birlikler-Maltepe Köprüsü arasında yeni bir bulvar ve Gazi Mahallesi hemzemin geçit ile TİGEM üstgeçidi, Ümitköy-BatıkentŞaşmaz yol çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ağaç dikecek boş alan kalmadı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın arazisinde inşa edilmeye başlanan yeni Başbakanlık Binası ile birlikte ağaç katliamının yapıldığı iddialarına da cevap aradık. İddiaların ana noktasını ise Başbakanlık Hizmet binası oluşturuyor. Başbakanlık Hizmet Binası'nın inşaatı sırasında AOÇ'den toplam 60 dönüm arazi kiralandı. 15 yıllığına kiralanan alanın orman vasfı kazanmamış arazi olduğu öğrenildi. Diğer yandan 1925 yılında başlayıp 2002 yılına kadar toplam 77 yılda 4 bin 500 dekar alanda ağaçlandırma yapılırken, 2002 yılından günümüze kadar 18 bin 500 dekar alanda ağaçlandırma yapıldığı ortaya çıktı. Son 10 yıl içerisinde 2.2 milyon ağaç dikilen arazide, ağaçlandırma yapabilecek herhangi bir bölgenin kalmadığı öğrenildi.

YARIN: AOÇ'DEKİ BÜYÜK DEĞİŞİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talan iddiaları yalan çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN