Osman Bekar: 'Birlikte köprüler kuralım'

Giriş Tarihi: 28.3.2013

İstanbul IOC Değerlendirme Komisyonu ziyaretini başarılı bir şeklide tamamladı. IOC Başkan Yardımcısı İngiliz Craig Reedie'nin başkanlığını yaptığı 13 kişilik değerlendirme komisyonu, vizyon, kentsel miras ve iletişim, Olimpiyat Oyunları genel konsepti, siyasi destek ve halk desteği, yasal konular, çevre, finans, pazarlama, spor ve spor tesisleri, Paralimpik Oyunları, Olimpiyat Köyü, emniyet ile güvenlik ve tıbbi hizmetler, konaklama, ulaştırma ve medya faaliyetlerinden oluşan 14 tema üzerinde incelemeler yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün heyeti ilk gün ağırlaması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da son gün üst düzey ağırlaması bakanların ve üst düzey yetkililerin başarılı sunumları avantaj olarak hanemize yazıldı. Fatih Terim, Drogba, Niang, Ziegler, Emre, Hamit Altıntop gibi sportif markalarımızın yanı sıra Aziz Yıldırım, Ünal Aysal, Fikret Orman, Gençlik ve Spor Bakanı, İstanbul Valisi, Belediye Başkanı ve Türkiye'deki en büyük şirketlerin temsilcileri denetlemelere destek verdi.

İSTANBUL AVANTAJLI
Her ne kadar İstanbul'daki görsel çalışmalar yeterli olmasa da Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından açıklanan 'Birlikte köprüler kuralım' sloganı Kültür Bakanı Ömer Çelik'in ifadesiyle "İstanbul'u içinde barındırdığı çoğulculuk ve hoşgörü ile olimpiyat şehri olmaya aday en güçlü şehirdir" vurgusunu anlatır içerikteydi. Dört günlük değerlendirme sürecinde en önemli temalar arasında yer alan halk desteği İstanbul'u avantajlı hale getirdi. Zira bu süreçte IOC'nin bağımsız denetleme kuruluşlarına yaptırdığı araştırmanın sonucuna göre İstanbul'da bu oran yüzde 83 çıktı. Bu sonuçlar komisyonun daha önce değerlendirmelerde bulunduğu Tokyo'da yüzde 70, Madrid'de yüzde 76 olarak açıklanmıştı. Bunların yanında 347 milyon dolara inşa edilecek olan olimpiyat köyü, hükümetin geçen yıl açıkladığı 1.7 milyar dolarlık yatırım programı kapsamında, 2020'ye kadar halka açık 415 spor tesisi ve 24 yeni mekan kurulacağını taahhüt etmesi, TOKİ'nin 15 bin yeni ev ile bunlara bağlı olacak spor tesisleri ile toplumsal yaşam alanlarını inşa edeceğine vurgu yapması ve sadece ulaştırma alanında 9.8 milyar dolarlık bir yatırım programı. 2018 yılına geldiğimizde 264 kilometreye ulaşmış olacak olan raylı şebekemiz. 2020'ye geldiğimizde de milyonlarca izleyiciyi toplu taşıma araçlarıyla olimpiyat alanlarına ulaştıracak.

TOKYO'YA AÇIK DESTEK

Ancak bütün bunlar olurken en büyük rakibimiz Tokyo da boş durmuyor. Japonlar İstanbul incelemelerine yönelen dikkatleri dağıtmak için Dünya rekortmeni ünlü sporcu Carl Lewis'i Tokyo'ya getirdi. Tsunamiden zarar gören çocuklara dönük düzenlenen ziyaret için tam da İstanbul'un denetim günü seçilirken, Lewis 2020 için Tokyo'ya açık desteğini açıklamayı da ihmal etmedi. İstanbul 2020 Komitesi Başkanı Hasan Arat rakiplerimizin eksikleriyle ilgilenmiyoruz diyerek centilmenlik gösterse de Japonların çalışmaları hafife alınacak türden değil. Umarız hep yaptığımız gibi kalemizde ki son dakika golüyle veda etmeyiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Bekar: 'Birlikte köprüler kuralım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN