55 yaşında ikinci üniversiteyi bitirdi

Giriş Tarihi: 24.6.2013

Mehmet Savcı, ikinci üniversite eğitimini aldığı Bilkent Üniversitesi Grafik ve Tasarım Bölümü'nü fakülte birincisi olarak tamamladı

Öğrenmenin yaşı yok. Yıllar önce ODTÜ Makine Mühendisliği'nden mezun olan 55 yaşındaki Mehmet Savcı, 2009 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Grafik ve Tasarım Bölümü'nü fakülte birincisi olarak bitirerek, herkese örnek oldu. Yaşına rağmen eğitimini başarıyla tamamlayan, birçok genç öğrenci arkadaşına da öğrenim sürecinde destek olan Savcı, birincilik ödülünü Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Doğramacı'nın elinden aldı.

EMEKLİ olunca SIKILDI

Mehmet Savcı, ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nde eğitim gördüğünü, ardından yüksek lisans ve doktora yaptığını söyledi. Tüm bu eğitimlerin ardından TAİ'de işe başlayan, farklı özel kurumlarda çalışma imkanı bulan Savcı, 2007 yılında emekli olduğunu ifade etti. Emekliliğin ardından 2 yıl boşta kalan Savcı, çok sıkıldığını ve 2009'da üniversite sınavına girdiğini açıkladı.

BURSLU KAZAN DI

Mehmet Savcı, Bilkent Üniversitesi'ne giriş sürecini şöyle anlattı: "Geçerli bir puan aldım. Bilkent'e yakın bir yerde oturuyordum. 'Acaba Bilkent'te bir yer olur mu?' diye düşündüm. Güzel Sanatlar Fakültesi'nin özel yetenek sınavına başvurdum. 1. olup burslu okumaya kabul edildim. Sanata ilgi duyuyorum. Ancak sınavdan önce yaptığım en son resmi lise 2. sınıfta çizmiştim. Piyano, gitar ve keman da çalıyordum. Ancak geçirdiğim kazanın ardından enstrümanlara veda ettim."

YÜKSEK LİS ANS YAPACAK
Eğitimi boyunca ödevlerini zamanında yaptığını, çocukları yaştaki gençlerle iyi iletişim kurduğunu anlatan Savcı, grafikle ilgili başarısını bundan sonra iletişim-tasarım alanında yüksek lisans eğitimi alarak sürdürmeyi planlıyor.

ARKADAŞI HOCASI OLDU
Mehmet Savcı, Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitimlere başladığında TED Koleji'nden sınıf arkadaşı fotoğraf hocası Murat Gürsunar ile karşılaşmış. Gürsunar, Mehmet Savcı'yı gördüğünde ise "İlk önce yeni eleman aldıklarını düşündüm. Mehmet ikinci üniversitesini okudu burada. Daha önce master yapmış, doçentlik seviyesine gelmiş. Bu nedenle anlattığımız konuları çok çabuk algılayıp ödevlerini hemen yapabiliyordu. Diğer öğrencilere de bu anlamda çok faydası oldu" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
55 yaşında ikinci üniversiteyi bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN