Bir başkadır bizim çayımız

Çay ve semaver kültürü, Ankara'daki bazı mekanlarda yaşatılıyor. Ulus Kaleiçi'ndeki Dadaş Çayevi ve Gençlik Parkı'ndaki Recep Özgen Çay Bahçesi bunlardan birkaçı

Giriş Tarihi: 19.8.2013
Kahvaltının vazgeçilmezi, sohbetlerin baş tacı, sıcak günlerde serinletici, soğuk zamanlarda iç ısıtan, mola sebebi, bırakılmaz bir alışkanlık… Şiirlere, yazılara konu olan, yüzyıllardır tüketilen çay, kültür öğesi olmayı sürdürüyor. Ahmet Yesevi'den gelen mirasla çayın şifalı olduğuna inanıldığı gibi, semaverin de şifa dağıtıcısı olduğuna inanılmış. İnsanlara hayat, muhabbet verici, dertlere deva olarak görülen semaver ve çay kültürü günümüzde azalıyor ancak o eski tadı tekrar yaşatabilecek yerler hala var. İşte Ankara'da semaver ve çay kültürünü yaşatanlardan iki simge mekan:

Dadaş çay evi

Ankara Kalesi Koyun Pazarı Yokuşu Safa Sokak'a girdiğinizde sizi mis gibi çay kokusu karşılıyor. Kokunun kaynağı, 6 numaralı dükkanda hizmet veren Erzurum Dadaş Çayevi. Mekan, 1956 yılında Arif Özyurt tarafından kurulmuş. Bir dönem çalıştıran Hasan Tüşik'in vefatından sonra Zeki Özyurt, ata yadigarı, mekanın başına geçmiş. Özyurt, mekanda demlenen çayla ilgili "Sırrı çayda değil çayın demlenişinde. Çayı, ateş üzerinde değil buharda demliyoruz" diyor.

İnce belli ters bardak servisi

Genç yaşlı demeden herkesin uğrak yeri haline gelen çay evi, her gün saat 09.00- 23.00 arasında hizmet veriyor. Sadece Türk Sanat Müziği'nin çalındığı çay evinde, eski günleri yad etme imkanı bulunuyor. Dileyenin "kıtlama şekeri"yle içtiği çay, farklı bir sunumla ikram ediliyor. İnce belli, ters servis edilen bardaklarda dünyanın en güzel çayını içiyorsunuz. Otantik görünümüyle de doğallığını yitirmeyen işletme, çay kültürünü doyasıya yaşayabileceğiniz adreslerden biri.

Babadan oğula "Recep Özgen"
Gençlik Parkı, yaşı 50'yi devirenlerin çocukluk ve gençlik dönemlerinde Ankara'nın tek eğlence mekanıydı. Gençlik Parkı ile bütünleşen mekanlardan biri ise hiç kuşkusuz Recep Özgen Çay Bahçesi'ydi. Bugün, eski yerinde olmasa da Gençlik Parkı'nda hizmet veren çay bahçesi, 1957 yılında Recep Özgen tarafından kurulmuş. Babasının vefatından sonra mirası devralan Talip Özgen, "Burada bizim kadar eskisi yok, semaverlerimizin hepsi en az 50 yıllık, tarihi buram buram koklayacaksınız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir başkadır bizim çayımız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN