Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara, gökyüzüne uzanacak

Binalardaki yükseklik sınırının geçen yıl kaldırılmasının ardından hızla inşa edilmeye başlayan gökdelenler, Başkent'in çehresini değiştiriyor

Türkiye'nin en yüksek binası unvanını elinde bulunduran İstanbul'daki 261 metrelik İstanbul Sapphire, Ankara'nın gölgesinde kalacak. Uçakların tahdidinden çıkarılarak geçen yıl kaldırılan mania hattı, Başkent'i gökdelen kenti yapmaya başladı. Çukurambar ve Söğütözü mevkiinde kat sınırlamasının yükseltilmesiyle birçok yüksek katlı proje inşa edilmeye devam ediyor.

SİLÜET DEĞİŞİYOR

Ankara'da artık 70 kat yüksekliğe kadar çıkabilecek gökdelenler, kentin siluetini değiştiriyor. İnşaat sektöründe Çin'le yarışan Türk müteahhitler, birbiri ardına gökdelen inşa ederek ilgileri üzerine çekiyor. 261 metrelik yüksekliğiyle "Türkiye'nin en yüksek binası" unvanını elinde bulunduran Sapphire'in 66. katından tüm İstanbul izlenebilirken Ankara'da yapımı halen devam eden 176 metrelik 35 katlı Türk Telekom Tower ise yarışın bir hayli gerisinde kalıyor.

EN YÜKSEK OLACAK

Bu durumu lehine çevirmek isteyen Ankara Ticaret Odası (ATO) ise önümüzdeki 2 yıl içinde sadece Ankara'nın değil Türkiye'nin en yüksek binası niteliğine sahip olacak bir hizmet binasını inşa edecek. Türkiye'nin dört bir yanındaki kentlere "Bu yarışta ben de varım" mesajı veren Başkent'in hızla gelişen bölgeleri Söğütözü ve Çukurambar'da da günden güne yeni gökdelenler ardı ardına yükselmeye devam ediyor.

'PLANLAR HESAP DIŞI KALDI'
10 binlerce insanın her gün iş saatlerinde akın ettiği Çukurambar ve Söğütözü bölge planlarının, bu yapıları kaldırabilecek imkanlara sahip olmadığını dile getiren Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, "Ankara'da nazım planlarla belirlenmiş, dokusu büyük öçlüde netleşmiş Çukurambar bölgesi, sonradan yoğunlukları artırılarak oluşturuldu. Dolayısıyla genel plan doğrultusunda yapılan ulaşım planları da hesap dışı kaldı. Şimdiden ulaşımda sorunlu bir bölge haline geldi. Bölge, özellikle Eskişehir Yolu için çok büyük ulaşım sorunlarına neden olacak" uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara, gökyüzüne uzanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN