Tereyağının ana vatanı Tonya

Giriş Tarihi: 22.1.2014

Osmanlı'da övgüyle bahsedilen Tonya tereyağı, Türkiye'nin dört bir yanında tüketilen bir ürün

Kendine has rengi, kokusu ve lezzeti ile Osmanlı salnamelerinde övülen Tonya tereyağı, artık Türkiye'nin dört bir yanından talep alıyor. Trabzon'un batı yakasında kalan Tonya'da süt, günlük hayatta o kadar önemli yer tutuyor ki Cumhuriyet Alanı'ndaki Süt Çeşmesi'nden 24 saat süt akıyor. Tarihe adını yazdıran Tonya, tereyağı memleketi olarak da biliniyor.

45 YILLIK KOOPERATİF
İlçede
1969 yılında kurulan ve o günden bugüne süt ve süt ürünleri sektöründe hizmet veren S.S.Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, halen Türkiye'de en fazla aktif üyeyi bünyesinde bulunduruyor. Tonya merkezde yer alan kooperatifin başkanlığını 5 yıldır ilçenin tanınmış esnaflarından Kemal Tonya yapıyor.

HER YERE SATILIYOR
Türkiye'nin
dört bir yanından sipariş aldıklarını belirten Kemal Tonya, "Fabrikamızda yaptığımız paketleme sayesinde Türkiye'nin her yanına mal gönderebiliyoruz. Zaten İstanbul ve Ankara'da ana bayilerimizle de tüketicinin ayağına gidiyoruz. İnternet sitemiz üzerinden aldığımız taleplerle yüzde yüz doğal ürünlerimizi müşterilerimize ulaştırıyoruz.

KATKI MADDESİ YOK
Trabzon
Ticaret Borsası'nda da yer alan S.S. Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, günde 20 ton süt ürünü üretimi yapıyor. Kooperatif'te üretilen geleneksel tereyağı, kaşar peyniri, beyaz peynir, yağlı telli kaşar peyniri, kolot peyniri, lor peyniri, Keyvan Yoğurt ve Keyvan ayran çeşitlerinde katkı maddesi de kullanılmıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tereyağının ana vatanı Tonya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN