Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlçelerdeki büyük yarış

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Ankara'da da 25 ilçe ile büyükşehir belediyesi için 30 Mart'ta sandığa gidilecek. Seçimlere 57 gün kaldı. AK Parti ile MHP Ankara'daki adaylarının tamamını, CHP ise büyük çoğunluğunu açıkladı. Partilerin açıkladıkları adaylar ve olasılıklara gelince; Bu hafta Akyurt, Ayaş ve Bala'yı ele alalım.

AKYURT / AK Parti

Ayantaş yine bir adım önde
Akyurt'ta 2009 seçimleri AK Parti'nin büyük üstünlüğü ile sonlanmıştı. Gültekin Ayantaş, yüzde 59.8 oy alarak başkanlığa seçilmişti. MHP'nin son seçimlerdeki oy oranı ise yüzde 30.9'du. Akyurt'ta en düşük oyu CHP, yüzde 7.6 ile almıştı. AK Parti mevcut Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ile devam kararı aldı. Ayantaş'ın hedefi oy oranını arttırmak. Bugüne kadar ilçeye yaptığı hizmetler, oy oranını arttırması yönünde avantaj olacak. MHP'nin adayı Hakan Türkdağ ise meslektaşımız. Fotoğrafçılık ve gazetecilik yapan Hakan Türkdağ, ilçede çok sevilen bir isim. MHP, AK Parti'yi seçimde ne kadar zorlar bilinmez ama CHP'nin yarışta oldukça geride kaldığını söyleyebiliriz.

AYAŞ / CHP

Başkaraağaç'ın handikapı her yere adaylığı!
CHP'nin Ankara'da en iddialı olduğu ilçelerden biri Ayaş... Ayaş, CHP'nin kalesi gibi görünse de aslında seçmenin tercihi CHP'den daha çok CHP'nin adayı Ali Başkaraağaç... Ali Başkaraağaç, ilçe siyasetinin en önemli belirleyicilerinden biri oldu. Partili partisiz hemen her kesim ile diyaloglarını sıcak tutan bir isim. Ancak Başkaraağaç'ın son dönemlerde önemli bir handikabı oluştu. Önce genel seçimlerde milletvekilliği aday adaylığı gündeme geldi. Ardından da CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıkladı. İlçe seçmenini küstüren bu durum sandığa ne kadar yansır göreceğiz. Tabi Ali Başkaraağaç henüz resmen açıklanmadı. CHP, aday değişikliği riskini göze almaz diye tahmin ediyoruz. AK Parti 2009'da aldığı yüzde 34.5 oyu Bülent Taşan ile artırmanın peşinde. MHP'nin Ayaş'taki oy oranı ise yüzde 13.1'di. Mehmet Kirazdibi'ni aday gösteren MHP, Ayaş'ta çok iddialı bir tablo çizmiyor.

BALA / AK PARTİ

Bala'da hesaplar karıştı!
Sonucu en çok merak edilen ilçelerden biri de Bala. 2009 seçimlerinde Bala'da yüzde 46.6 oy alarak MHP'den Belediye başkanı seçilen İbrahim Gürbüz, daha sonra istifa ederek AK Parti'ye katıldı. Aynı seçimde AK Parti'nin aldığı oy oranı ise yüzde 36.6'ydı. CHP, 2009'da yüzde 13.9'da kalmıştı. AK Parti, mevcut Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz'ü yeniden aday gösterdi. İbrahim Gürbüz, hem AK Parti'nin hem de geçmişteki partisi olan MHP'nin oylarına talip. Bu oyları AK Parti'de toplayabilir mi? MHP'den aday gösterilen Abdülkadir Kılıç, yarışta ne kadar var olacak? CHP, 2009'daki oy oranını Müslüm Coşan ile artırabilecek mi? Anketlere bakılınca, İbrahim Gürbüz'ün oy oranını kısmen de olsa artırdığı görülüyor. Ama seçimlere daha çok var…


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlçelerdeki büyük yarış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN