Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık Halide Nine 102. yaşını kutladı

Etnografya Müzesi'nde asistan olarak çalıştığı dönemde Atatürk'ün naaşının müzeden Anıtkabir'e taşınmasında görev alan Halide İntepe, 102 yaşına girdi

Giriş Tarihi: 16.2.2014
Atatürk'ün naaşının Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakli öncesi tabutun açılışına tanıklık etmiş on- on beş kişiden biri olan Halide İntepe, 102. yaşını geride bıraktı. İntepe, 102 yıllık ömrünü, "Kimseye kötülük yapmadım, kimse kırılsın istemedim. Her şeyi severim. Hayvanları, çiçekleri, insanları, tabiatı… Yardımcıyımdır; bilhassa kendimden küçüklere çok yardım ederim" şekilde özetledi.

"İZMİR'E İLK GİRENLERDENİM"
Atatürkle beraber İzmir'e ilk girenlerden olduğunu belirten İntepe, "İstanbul Beyoğlu'nda dünyaya geldim. Babam İzmir'de cephane depo müdürüydü. İzmir'de asker olduğu için biz de oraya taşındık. Bu kente Atatürk ile beraber ilk girenlerdenim" dedi. Asırlık çınar, Atatürk'ün naaşının Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakline şahit olan sayılı insanlardan olduğunu da anlattı.

"ATATÜRK BAYRAĞA SARIL MIŞTI"
Atatürk'ün naaşının 21 Kasım 1938'den 10 Kasım 1953 yılına kadar bekletildiği Etnografya Müzesi'nde asistan olarak çalışan İntepe, "Atatürk'ün tabutunu Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu ve kocası Nusret Mutlu törenle birlikte açtı. Atatürk bayrağa sarılmıştı. Boynundan aşağısını açmadılar. Sadece kafası görünüyordu. Boynu yana doğru eğikti, gözleri aralıklı, azıcıkta sakalları uzamıştı. Tabutu katafalka koydular. 1 hafta alt subaylardan paşalara kadar herkes nöbet tuttu" diye konuştu.

ATA'YI İZMİR'DE GÖRDÜ
Atatürk'ü çocukluğunda ve gençliğinde 4 kez İzmir'de gördüğünü belirten İntepe, " İlk kez trenle İzmir'den geçişinde gördüm. Atatürk ayaktaydı. Uzun boylu değildi ama çok heybetli geldi bana. İkinci görüşümde yanında Latife Hanım vardı. Bizim ev İzmir'de caddedeydi. Latife Hanım'la geldi, caddede durdu, o vakit gördüm. Üçüncü görüşümde yanında İran Şahı vardı. Dördüncü görüşümde İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in amcası Kral Edward vardı yanında. Atatürk hep aynı yerde duruyor, üstü açık arabayla geziyordu. Ata'yı son kez Anıtkabir'de görebildim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık Halide Nine 102. yaşını kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN