Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Squash zengin sporu değil

'Squash'ın sanıldığı gibi pahalı bir spor olmadığını belirten Cemalettin Almaz, "Biraz emek ve sabır gösteren herkes squash oynayabilir" dedi

Birçoğumuz "squash"ın nasıl bir spor olduğunu bile bilmeyiz. Neyle oynanır, nasıl yapılır? Fakat bazıları için spordan öte bir yaşam şeklidir squash... Cemalettin Almaz bir sağlık problemi nedeniyle bu spora başlamış. Başladıktan sonra ise squash, onun için hayatın ta kendisi olmuş. Konuştuğumuzda hem onu hem de squash sporunu yakından tanıma fırsatı bulduk. Bize kendinizi tanıtır mısınız?
Hem squash antrenörüyüm hem hakem hem de 15 yıldır squash oyuncusuyum. Europan Squash Federasyonu'ndan 'Level 1 Squash Coaching' diploması ve 'Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu 1. Kademe Antrenör Belgesi' sahibiyim. Halen Ankyra Wolt Spor Salonu'nda squash antrenörlüğü yapmaktayım. Spor ve squash dışında çeşitli şehirlerde ve ülkelerde spor salonları, squash kortları, taahhüt ve tadilatlar yapan inşaat firmam var.

'Ne yapmıyorsan yap'
'Squash'a nasıl başladınız?

Annemi kalp damar hastalığından ve yüksek kolestrolden kaybetmiştim. Doktoru, tüm ailemizi 'risk altındasınız, kontrole gidin' diye uyardı. İlk gittiğim muayenede 'yüksek kolestrolün var, yaşam şeklini değiştirmelisin' dediler. 'Ne yapacağım' dedim. 'Ne yapıyorsan yapma, ne yapmıyorsan yap' dediler. İşte o gün hayatımın değiştiği gündür. Yeme alışkanlığımı değiştirip spora başladım. Yıl 1999, 15 yıldır hiç duraksamadan her şeyin üstünde tutarak haftada en az 3 defa büyük bir aşkla oynadığım squash ile tanıştım.

Turnuvalar yapıyoruz
Squash hangi federasyona bağlı bir spor branşıdır?

Maalesef bağımsız bir federasyona henüz sahip değil. Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu'na bağlı 5 alt branştan bir tanesi. Korfboll, kriket, offshore, rafting ve squash… İsteğimiz, bir an önce ülke genelinde squashı yaygınlaştırmak ve bağımsız Türkiye Squash Federasyonu kurmak. Bunun için her şehirde kulüp kurulmasını sağlıyor ve üniversiteler bünyesinde squash salonları yapıyoruz. En son Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniveristesi içerisinde 2 squash salonunu hizmete sunduk. Ayrıca her yıl GSBF bünyesinde ulusal ve bölgesel squash turnuvaları yapıyoruz. İlk defa geçen sene Ankara'da ASL Ankara Squash Ligi'ni kurduk. MOST, ODTÜ, Renewa, Sports Interneational, Base ve Ankyra Wolt'un katıldığı turnuvada çok çekişmeli ve keyifli maçlar oldu.

Her gün yeni bir şey öğrenirsiniz
Squash nasıl bir spor, zor mu?
Squash gerçekten çok keyifli ama öğrenmesi biraz zor. Yani 'hemen öğrenir iyi oynarım' diyemezsiniz. Biraz emek ve sabır istiyor. Kuralları çok basit. Karşıda bir duvar var, bir kere sıra ile vuruyorsunuz temel olarak. Ama öğrenmeye başladıkça o kadar detay geliyor ki öğrendikçe bilmediğinizi anlıyor ve öğrendikçe keyif alıyorsunuz. Ben biraz briç biraz satrança benzetiyorum. Bütün ihtiyacımız güç, kondisyon, fizik, matematik, zeka, taktik, centilmenlik, moral ve istek. Bunların toplamı sahaya yansıyor. İki kişi var sahada, kim bu daha iyi ise o kazanıyor işte. Ankara'da sevdiğiniz mekanlar?
Tunalı Caddesi'nde oturduğum için oradaki tüm mekanları seviyorum. Bahçelievler güzel yerlere sahip. Ama yeni açılan Ankyra'da SHO Cafe hem dekoru hem de lezzetli mutfağı ile görülmeye değer. Mutlaka uğramalısınız...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Squash zengin sporu değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN