Başkanların değişmeyen asistanı

Figen Asiler, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde 8 başkana asistanlık yaptı. Sporu sevdiğini söyleyen Asiler, uzun süren meslek yaşamının sırlarını SABAH Ankara'ya anlattı

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Her iyi yöneticinin arkasında iyi bir asistan vardır. Figen Asiler de bunlardan biri. Sekiz TSYD Başkanı ile çalışmış, mesleğine yıllarını vermiş iyi bir spor takipçisi, iyi bir anne ve iyi bir organizatör... Kısacası kendini işine adamış başarılı bir kadın... TSYD'ye olan gönül bağı onun uzun yıllar sektörde kalmasını sağlamış. Kendisiyle yaptığımız hoş sohbette işinin zorluklarından keyifli yanlarına kadar birçok şey paylaştık. Keyifli okumalar...

Sizi tanıyabilir miyiz?
Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü'nden mezun oldum. 16 yaşında Anıl, 7 yaşında Ela isimli iki çocuğum var. Çalışma hayatına çok erken yaşta başladım diyebilirim. 1990 yılında Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi'nde işe başladım ve bugünlere kadar geldim. Sporu ve sporun içinde olmayı çok sevdiğim için TSYD açıkçası bana çok cazip geldi. Lise yıllarımda voleybol ve tenis oynadım. Futbol maçı izlemeyi çok seviyorum. Sabahları işe geldiğimde gazetelerin ilk olarak spor sayfalarına bakarım ya da spor gazetesi okurum. Yani gazeteyi tersten okurum. Hatta yakın çevremdeki arkadaşlarım spor gazetelerini okuduğumu gördüklerinde şaşkınlıkla bana bakarlar ve eleştirirler.

Bize biraz TSYD'den bahseder misiniz, nasıl bir yapısı var?
TSYD'nin Genel Merkezi İstanbul'da bulunuyor. Derneğimizin temel amaçları, Türk yazılı ve görsel medyasında çalışan spor gazetecilerini bir çatı altında toplayarak onların meslekleri ile ilgili, ekonomik, sosyal, kültürel hak ve özgürlüklerini koruyup spor yazarlığı kimliği ve saygınlığını geliştirmektir. Düzenlediğimiz seminerlerle Türk sporuna katkı sağladığımız gibi TSYD çatısı altındaki üyelerimizin gelişimlerine de katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca birçok ildeki sosyal tesislerimizde üyelerimizi bir araya getirip iş hayatının yorucu temposundan uzaklaştırıp daha yakın ilişkiler kurmalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Bizler bu ve buna benzer amaçlar doğrultusunda Ankara Şubesi olarak üyelerimize hizmet vermekteyiz.

TSYD BENİM İÇİN BİR OKUL

Şimdiye kadar TSYD' de kaç başkanla çalıştınız?
Şu ana kadar 8 başkanla çalıştım. İlk başkanım rahmetli Turgay Esmer'di. Erken yaşta hayatını kaybetmesi tüm spor camiasını derinden yaralamıştı. Daha sonra Meriç Enercan, Cihat Soysal, Erol Yaşar Türkalp, Mustafa Salihoğlu, Metin Gören, Uğur Tenekecioğlu ve halen görevini devam etmekte olan en genç başkanım Sabri Gökhan Akengin ile çalışmaktayım. Bugüne kadar çalıştığım tüm başkanlarımdan çok şeyler öğrendim. TSYD açıkçası benim için bir okul gibiydi. Hala da bu okulda eğitimime devam ediyorum. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hayatta olmayanlara ise rahmet diliyorum.

Bu kadar uzunca yıl bu sektörde kalmanızın sırrı nedir?
Her şeyden önce TSYD'yle gönül bağım çok fazla. Sporu ve sporcuyu seviyorum. Sporu sevmeyen, insan ilişkilerine önem vermeyen insanlar bu işi yapamaz. Benim sırrım da bu. Spor ve insan sevgisi… Çok saygın, bir o kadar da stresli ve zor bir meslek spor yazarlığı. Bu camianın içinde olduğum için çok mutluyum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanların değişmeyen asistanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN