Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazi Üniversitesi paralelin evi oldu

Gazi Üniversitesi, gerçekleştirdiği haksız kadrolaşmayla cemaatin ikinci adresi oldu. Üniversitede Gülen örgütü 200'ü yönetimde 500 kişiye ulaştı

Türkiye' nin en büyük üniversitelerinden Gazi Üniversitesi'nde paralel yapılanma mahkeme kayıtlarıyla da ortaya çıktı. 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında Gazi Koleji'nde 70 kişiyi işten çıkaran Rektör Süleyman Büyükberber, çıkarılan isimlerin yerine paralel yapıya yakın isimleri aldı. 471 öğretim görevlisi bulunan Tıp Fakültesi'nde de kadrolaşma hız kazandı. Fakültenin dekanı ihtiyaç olmamasına rağmen 246 yeni kadro talebinde bulundu. Fen Fakültesi'nin dekanı ise rektörün oğluna TÜBİTAK'ta büyük kıyak geçti. Cemaatin 2 bin kişilik akademik kadroda, 200'ü yönetimde olmak üzere 500 kişiye ulaştığı konuşuluyor.

EN SÜRPRİZ REKTÖR

2012 yılı haziran ayında Gazi Üniversitesi'nde yapılan rektörlük seçimlerinde rektör adayı olan Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, 511 oy alarak birinci sıraya ismini yazdıran Prof. Dr. Ayşe Dursun karşısında 188 oy alarak 5. oldu. Ancak YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen listede üçüncü sırada yer aldı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Gazi Üniversitesi Rektörü olarak seçimlerde beşinci sırada yer almasına rağmen sürpriz bir sonuçla rektör olarak atandı.

PERSONEL KORKU SALIYOR

Gazi Üniversitesi'nde rektör olarak görev yapmaya başladığı 6 Ağustos 2012 tarihinden itibaren paralel yapıya hizmet ettiği iddia edilen Prof. Dr. Büyükberber, 2 bine yakın akademik kadrosu bulunan üniversitenin tüm dengelerini değiştirdi. 9 daire başkanından 6'sını değiştiren ve paralel yapıya yakın isimlere görev veren Büyükberber, rotasyon adı altında ise yüzlerce personelin görev yerini değiştirerek, tüm kadrolara paralel yapı korkusu salmayı başardı.

MAHKEME KAYITLARINA YANSIDI

Prof. Süleyman Büyükberber'in rektör olarak atanmasının ardından 471 öğretim görevlisi bulunan Tıp Fakültesi'nde kadrolaşma hız kazandı. Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Benekli 246 kişilik kadro talebinde bulundu. İç Hastalıklar bölümünün haksız kadrolaşmayı mahkemeye götürmesi ile sadece Tıp Fakültesi Dekanlığı'nın 246 kişilik kadro talebi mahkeme kayıtlarına resmen yansıdı. Kadrolar, Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri arasında, "Cemaatçi yapılanma" tepkisine neden oldu. YÖK'e şikâyet mektupları yağdı.

BİYOLOJİ PROJESİNE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ VERİLDİ
Yarışmaya 25 ayrı proje ile katılan Samanyolu Lisesi'nde öğrenim gören Süleyman Büyükberber'in oğlu Alperen Büyükberber, biyoloji dalında başvurduğu yarışmada "Bir Bardak Şifa, Salvia Siirtica (Siirt Adaçayı)" projesiyle birincilik ödülü almaya hak kazandı. Törende ödüller sahibini bulurken, Büyükberber'in oğluna büyük torpil yapıldığı iddiaları da törene katılanlar tarafından dile getirildi.

AYDA YARIM GÜN ÇALIŞMA
Üniversitede 246 kişilik kadro talebinin detayları şok etti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesine yeni 60 profesör, 72 doçent, 53 yardımcı doçent, 41 öğretim görevlisi ve 16 uzman öğretim görevlisi alınmak istendi. Böyle bir kadro için fakülte bünyesinde oturabilecekleri masa dahi olmadığını vurgulayan üniversiteye yakın kaynaklar, dehşete düşüren istatistikler verdi. Örneğin fakülteye bağlı hizmet veren kulak burun boğaz bölümünde görev yapan hocalara kadro fazlalığından dolayı ayda yarım gün için sıra geldiği vurgulandı.

PARALELDEN "ŞİFA" NİYETİNE

Ayrıca 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında Gazi Koleji'nde 70 kişiyi işten çıkaran Rektör Süleyman Büyükberber'in çıkarılan isimlerin yerine paralel yapıya yakın isimleri işe aldığı da iddialar arasında yerini aldı. Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Gökay'ın cemaatin kurduğu Şifa Üniversitesi'nde mütevelli heyet üyesi olduğu da belirtildi.

TESADÜFÜN BÖYLESİ!
Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Şeref Okuducu da aynı zamanda bilim kurumu olarak bilinen TÜBİTAK'ın da Ankara Bölge Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Bu yıl mart ayında gerçekleşen "45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması"nda sonuçlar üzerinde etkin rol oynayan Okuducu, kendi üniversitesinin rektörü olan Süleyman Büyükberber'in Samanyolu Lisesi'nde okuyan oğluna birincilik ödülü verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazi Üniversitesi paralelin evi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN