Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dansın yıldızlarının hedefi dünya şampiyonluğu

Giriş Tarihi: 15.6.2014

Ankaralı iki genç Türk dansçı Taha Batu Coşar ve Ece Uzunalioğlu, Türkiye'nin adını dans ederek dünyaya duyurmak için çalışıyor. Bugüne kadar pek çok yarışmada dereceye giren sporcuların hedefi dünya şampiyonluğu…

Taha Batu Coşar ve Ece Uzunalioğlu dansa gönüllerini ve hayatlarını adamış pırıl pırıl iki sporcu. Ülkemizi yurtdışında 180 çift arasında 3. olarak temsil ettiler. Dans sporunda Türkiye için bir ilk. Hedefleri dünya şampiyonluğu… Başarılı Antrenörleri İpek Yavuzer, sporcularını dünya şampiyonluğu için hazırladığını ve tek eksiklerinin iyi bir sponsor desteği olduğunu belirtti.
Dansa nasıl başladınız?
Taha: Hocam İpek Yavuzer, okuduğum ilkokulun 23 Nisan gösterilerini hazırlamak için sınıfımıza geldiğinde çok yetenekli olduğumu keşfedip ailemle görüştü ve dansa başladım. 10 yaşındaydım, 6 senedir Ankara'da Stardance Kulübü'nde dans ediyorum.

KADER BULUŞTURDU

Ece: Ben de 8 yaşındayken bir arkadaşımla dansa başladım. Taha'yla sadece 7 aydır dans ediyoruz. Aynı gün içerisinde ikimiz de partnerlerimizden ayrılınca, kader bizi bir araya getirdi. Ne gibi başarılar elde ettiniz?
Aslında dans sporu Türkiye'de çok tanınmış bir spor değil. Öncelikle ondan bahsedelim. Dans sporu, Türkiye Dans Sporları bünyesinde Dünya Dans Sporları Federasyonu'na bağlı olarak faaliyet gösteren olimpik spor olmaya aday bir branş. Dünyada her hafta bir ülkede Sıralama Ligi Yarışmaları, Grand Slam dans yarışmaları ve Dünya Şampiyonaları düzenleniyor. Biz Taha'yla Gençler Türkiye şampiyonları olarak ülkemizi bu uluslararası yarışmalarda temsil ediyoruz. İlk yarışmamızda Vienna Open'da 87 çiftten 4. son yarışmamızda ise dünyanın en prestijli dans yarışması olan Blackpool Dans Festivali'nde nisan ayında 180 çiftte 3. olduk. Bu ülkemiz için çok önemli bir başarı çünkü daha önce ülkemizden ilk 100'e giren olmamıştı.

EN BÜYÜK ZORLUK FİNANSMAN


Yaptığın sporun zorlukları nelerdir?

Ece: Bu spor hem estetik hem teknik bileşenleri olan bir performans sporu. Bu nedenle her gün düzenli 2-3 saatlik bir antrenman programımız var. Bunun yanında yurt dışında yapılan yarışmalara ve kamplara düzenli olarak katılmamız gerekiyor. En büyük sıkıntıyı bu organizasyonlara finansman bulmakta yaşıyoruz. Dünya şampiyonu olabilmemiz için her ay en az bir organizasyona katılmamız gerekiyor. Bunu sağlayamıyoruz.

EN BÜYÜK HAYALİM

Taha: Geçen sene eski partnerimle Yıldızlar Dünya Şampiyonası'nda 6. oldum. Sakatlıklarımdan dolayı istediğim performansı sergileyemedim. Dünya şampiyonluğuna bu kadar yaklaşmışken imkansızlıklar nedeniyle bunları gerçekleştiremiyor olmak bizi çok üzüyor. İstiklal Marşı'nın seremonide okunması en büyük hayalimiz.
Dans sporu eğitim hayatınızı nasıl etkiliyor?
Ece: Aslında sanıldığının aksine yaptığımız spor bizi disipline ettiği için okul hayatımızda ikimiz de çok başarılıyız. Milli sporcu olmanın bir avantajı kolejlerin bize burs veriyor olması. Taha, Doğa Koleji'nde tam burslu okuyor. Ben de SBS'de yüzde birlik dilime girdiğim için TED Ankara Koleji'nde burslu okuyorum.

DİK YÜRÜDÜĞÜM İÇİN POLİS DURDURMUŞTU!

Dansçı olmak sosyal hayatınızı nasıl etkiliyor?
Taha: Havaalanlarında birkaç kez polisler beni durdurup kimlik sordu, sonradan neden durdurulduğumu sorduğumda çok dik yürümemden dikkat çektiğimi söylediler. Okuldaki hocalarım da benim çok centilmen ve kibar olduğum görüşündeler. Anneme nasıl bir çocuk yetiştirmişsiniz diye teşekkür ettiler.
Ece: Dünyanın her tarafından arkadaşlar edinme fırsatım oldu, sosyal çevrem diğer gençler gibi okul çevresiyle sınırlı değil, farklı ülkeler ve kültürler tanıma fırsatım olduğundan dansın bana farklı bir perspektif kazandırdığını düşünüyorum. Federasyonun size desteği ne boyutta? n Federasyonumuz altı yıllık bir federasyon ve henüz olimpik spor olmadığımız için bütçesi çok kısıtlı. Başkanımız Tolgahan Çinkitaş bize çok büyük destek oluyor fakat bizim istediğimiz hedefe ulaşmamız için federasyonumuzun bütçesi yeterli değil. Bu sebepten sponsora ihtiyacımız var. Bahsettiğimiz sponsorluk voleybol, futbol sponsorlukları gibi milyon liralar değil, yıllık yüz bin liralık bir sponsorluktan bahsediyoruz. Bir sponsor bulduğumuz taktirde hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.

DANSI HERKESE TAVSİYE EDİYORUZ

Dansçılar, "Başkanımız Tolgahan Çinkitaş'a, hocalarımız İpek Yavuzer ve Genadi Petkov'a ve ailelerimize destekleri için teşekkür ediyoruz. Bize ve hayatımıza büyük katkı sağlayan bu sporu, dansı seven her yaş grubuna tavsiye ederiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dansın yıldızlarının hedefi dünya şampiyonluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN